Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wychowali ponad setkę dzieci. Rodzina zastępcza: „To piękna, ale bardzo trudna praca”

Facebook Twitter

Poświęcili się ponad setce dzieci. "To piękna, ale bardzo trudna praca" - mówi poranny gość Radia 90 Tadeusz Węgrzyk, który od 25 lat tworzący z żoną Ireną zawodową rodzinę zastępczą i pogotowie rodzinne.

dzieci

Rodzina zastępcza przez 25 lat wsparła 108 dzieci

Byli pierwszą taką rodziną w Rybniku i jedną z pierwszych w Polsce.

Tadeusz Węgrzyk: 108 dzieci, które zobaczyły nasze ściany domu, nas zobaczyły i my, którzy jesteśmy szczęśliwi, że można było tym maluszkom pomóc. W różny sposób, bo i trafiały z powrotem do rodziny biologicznej z rodziny naszej zastępczej. To było moim mottem całego 25-lecia, że taki maluszek ma swoją biologiczną mamę, ma tatę. One powinny wrócić tam do tego, ale trudno już, jak rodzic biologiczny ma problemy, więc zostaje to dziecko w rodzinie zastępczej. Dzisiaj wiem po ćwierćwieczu, że to było piękne wszystko, ale jest to naprawdę bardzo trudna praca.

30 maja to Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Rybniku zaplanowano sporo wydarzeń o godzinie 10- rozpoczęło się śniadanie z rodzinami na kampusie, spotkania w Halo Rybnik i Dzień Otwarty w Ośrodku Rodzinnej Pieczy Zastępczej przy ulicy Miejskiej. Co ciekawe pierwsze spotkania takich rodzin organizował Tadeusz Węgrzyk, w ogrodzie bawiło się nawet 200 osób.

Tadeusz Węgrzyk: Tam poczułem takie coś, że te rodziny zastępcze powinny ze sobą spotykać się, żyć ze sobą i mieć wspólny język. Bo kto, jak nie oni sami sobie pomogą swoim doświadczeniem, swoimi przeżyciami. I dlatego te pikniki zresztą do dzisiaj wspominamy pozytywnie.

Radio 90: Pan śledzi losy swoich dzieci, które już odeszły?

Tadeusz Węgrzyk: Szanujemy rodziny, które z nami kontakt utrzymują. Dzwonią, jest to coś na pewno coś miłego. Zdjęcia podsyłają, jak wychowankowie się kształcą. To jest nasza taka wypłata tych rodzin zastępczych, ten uśmiech tego dziecka, że udało się kogoś wyprowadzić z tego trudnego jego życia.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Tadeuszem Węgrzykiem zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj