Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyciek w Krzyżanowicach: „Akcja potrwa kilka godzin”- informuje oficer prasowy strażaków z Raciborza

Facebook Twitter

Na stawie w okolicach Kolejowej w Krzyżanowicach dziś (15.10) przed 10.00 zauważono zanieczyszczenie wody. Jedną z substancji rozpoznano, to olej opałowy, druga nadal jest nieznana. "To dwie akcje"- mówi Radiu 90 Roland Kotula, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Roland Kotula, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu

Nieznaną substancję zauważono dziś (15.10) przed 10.00 w cieku wodnym i jednym z akwenów w rejonie ulicy Kolejowej. Po dojeździe na miejsce okazało się, że doszło tam do dwóch zdarzeń. Jednym był wyciek oleju opałowego.

Roland Kotula: Doszło do awarii w jednym z gospodarstwa, z którego uwolnione zostało kilkaset litrów oleju opałowego. To uciekło do kanalizacji burzowej. Na miejscu okazało się, że w wodzie jest także druga substancja, chemicy określili, że ona nie ma nic wspólnego z substancją ropopochodną.

Jeśli chodzi o wyciek oleju opałowego, płukana jest także kanalizacja burzowa. Strażacy założyli rękawy sorbcyjne, zbierają zanieczyszczenie z powierzchni wodzi także z łodzi. Potrwa to jeszcze wiele godzin.

Roland Kotula: Na powierzchni stawu unosi się film olejowy, strażacy na łodziach rękawami sorbcyjnymi  ściągają substancję do brzegu. To żmudna robota, wymaga systematycznej pracy.

 

Na miejscu pracują strażacy z komendy powiatowej w Raciborzu, ratownicy z 3 okolicznych OSP oraz dwie jednostki ratownictwa chemicznego: z Kędzierzyna- Koźla oraz z Katowic. Swoje badania prowadziła także przedstawicielka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sprawę zajęła się policja.

Na miejscu byli także przedstawiciele Urzędu Gminy w Krzyżanowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024