Wycinarka wodna – w jakich branżach okaże się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy [materiał partnera]
Cięcie wodą to jedna z najbardziej uniwersalnych metod obróbki materiałów, co przekłada się na jej szerokie zastosowanie w różnych projektach. Sprawdź, w jakich branżach sprawdzi się najlepiej i kiedy wycinarki wodne okażą się idealnym rozwiązaniem.
Jak działa wycinarka wodna?
W cięciu wodnym kluczową rolę odgrywa woda pod ciśnieniem dochodzącym do kilku tysięcy barów. Po przejściu przez umieszczoną w głowicy tnącej kryzę wytwarzany jest charakteryzujący się dużą energią kinetyczną strumień, który pozwala na przecinanie materiałów. Poza wodą możliwe jest również zastosowanie ścierniwa zwiększającego właściwości penetracyjne strumienia, co sprawdza się w przypadku szczególnie twardych i grubych materiałów. Wycinarka wodna waterjet składa się ponadto z zanurzonego w wodzie stołu roboczego, co pozwala na uzyskanie wysokiej precyzji i zachowanie wysokiego komfortu pracy.
Co mogą ciąć wycinarki wodne? Postaw na uniwersalność
Zdecydowanie największą zaletą cięcia wodą jest możliwość zastosowania tej metody w przypadku zasadniczo każdego typu materiału. Pod tym względem to najbardziej uniwersalna metoda cięcia. Nowoczesne wycinarki wodne dostarczane przez firmę Eckert pozwalają ciąć między innymi:
- stale węglowe,
- stal nierdzewną,
- metale kolorowe,
- tworzywa sztuczne,
- drewno,
- szkło,
- ceramikę,
- kamień,
- glazurę,
- gumę.
Cięcie wodne w niemal każdej branży
Tak duże możliwości sprawiają, że cięcie strumieniem wody znajduje zastosowanie w każdej branży. Szczególnie popularna jest przecinarka wodna do glazury, ponieważ dzięki wykorzystaniu tej techniki możliwe jest bardzo precyzyjne cięcie materiału i zachowanie wysokiej jakości krawędzi bez konieczności ich dalszej obróbki. Dzięki temu, że powierzchnia ciętego materiału nie ulega nagrzaniu, łatwiej o jego efektywne wykorzystanie. Wycinarka wodna waterjet znakomicie sprawdza się również m.in. w branży szklarskiej. W tym przypadku również na pierwszy plan wychodzi wysoka precyzja i jakość krawędzi. Jedynym ograniczeniem w tym kontekście jest szkło hartowane.
To oczywiście tylko niektóre spośród wielu możliwości. Wycinarki wodne znakomicie poradzą sobie w każdej branży. Szczególnie przydatne będą w projektach, które charakteryzują się dużą liczbą detali. Zamontowanie głowic 3D pozwoli również na realizację cięć w trzech wymiarach.
Dlaczego warto wybrać cięcie strumieniem wody?
Inwestycja w wycinarki wodne okaże się znakomitym posunięciem w wielu branżach i zakładach. Oto najważniejsze zalety tych urządzeń:
- uniwersalność: możliwe jest cięcie praktycznie dowolnego materiału,
- duży zakres grubości materiałów,
- wysoka precyzja cięcia i jakość krawędzi,
- brak konieczności dodatkowej obróbki krawędzi,
- brak nagrzewania materiału,
- możliwość realizacji precyzyjnych projektów,
- komfortowe warunki pracy,
- brak zanieczyszczeń,
- możliwość zastosowania głowic 3D i zaawansowanych sterowników.
Na co zwrócić uwagę? Automatyzuj pracę
Nowoczesne wycinarki wodne pozwalają również na skorzystanie z potencjału automatyzacji. Operator może precyzyjnie definiować program cięcia dotyczący zarówno pojedynczych elementów, jak i produkcji seryjnej, dzięki czemu można zoptymalizować procesy i osiągnąć znaczące oszczędności.
Kolejną zaletą wycinarki wodnej waterjet są znakomite warunki pracy. W przeciwieństwie do alternatywnych metod cięcie nie wiąże się z produkcją gazów, opiłków i zanieczyszczeń. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo zatrudnionych osób i ich komfort. Poza tym wycinarki wodne pozwalają na ochronę środowiska naturalnego.