Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wydłużono czas składania oświadczeń w sprawie cen prądu

Facebook Twitter

Jest czas do 13 sierpnia. Wydłużono czas składania oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej. Wczoraj (31.07.) ustawa o cenach prądu została znowelizowana przez Sejm. To głośna sprawa, którą komentowali przedsiębiorcy z regionu.

Przypomnijmy, co mówiły nam osoby stojące w kolejce do punktu obsługi klienta firmy Tauron przy Gliwickiej w Rybniku. Poniedziałek (29.07.) to był wówczas obowiązujący termin złożenia oświadczeń, aby uniknąć podwyżki cen prądu. Posłuchaj naszej poniedziałkowej sondy:

Wprowadzona przez Sejm poprawka wynika z tego, że nawet połowa uprawnionych do korzystania z zamrożonych cen prądu nie złożyła stosownych oświadczeń. A przedsiębiorcy skarżyli się, że za późno dowiedzieli się o konieczności i terminie składania dokumentów.

To dla nas ogromne zaskoczenie – mówił Radiu 90 w piątek (26.07.) Andrzej Polaczy z Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości zrzeszającego około 400 firm z Rybnika:

Problemem dużym jest to, iż dany szef firmy, dany rzemieślnik on nie jest w stanie monitorować wszystkich ustaw, które wchodzą w życie. Dlatego jest to dużym zaskoczeniem ta ustawa i składanie tych oświadczeń. Ważną sprawą jeszcze jest to, iż było mówione w mediach. że nie będzie podwyżek prądu. Dlatego tutaj jest to dużym problemem dla nas wszystkich pracujących.

Tomasz Szymura z Izby Rzemieślniczej z Rybnika podkreślał, że problem jest krótki termin i brak możliwości wysłania oświadczenia drogą elektroniczną:

Mało prawdopodobne jest, że dzisiaj ci wszyscy rzemieślnicy są w stanie złożyć te stosowne formularze. Jesteśmy w kontakcie z rzemieślnikami. Nie są oni świadomi tych czekających ich podwyżek prądu. Wczoraj jeszcze dzwoniłem na infolinie sieci Tauron, niestety nie ma takiej możliwości, żeby ten formularz wysłać nawet wiadomością email, poprzez skan oświadczenia. Niestety wszystko trzeba złożyć albo w punkcie, albo dosłać korespondencyjnie. Obawiamy się, że wszystkie te podwyżki cen prądu skupią się na nas.

W Wodzisławiu Śląskim zarejestrowanych jest 8 tysięcy przedsiębiorców. Mówi Krzysztof Dybiec z Izby Gospodarczej:

Jest to duży problem. Ja sam dowiedziałem się trzy dni temu, wysłałem to pocztą, wysłałem informację kolejne wczoraj na Facebooku. To jest nagła sytuacja, jeszcze słyszę, że wysłanie mailem to nie jest ważne. Jest to spory problem.

To na nas przerzuca się koszty reformy w energetyce – twierdzi Zdzisław Konopka jeden z rybnickich przedsiębiorców:

Problemy giganta są rozkładane na barki w małych średnich firm, czy firm rzemieślniczy. Jak nie chcę tutaj politykować. Uważam jednak, że koszty reformy w energetyce nie powinny nosić małe i średnie firmy. To są koszty systemowe, które powinny być jednak przez rząd centralny rozwiązywane.

Kto musiał złożyć oświadczenia? Mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy, szpitale czy samorządy. Dokument jest konieczny, by w drugim półroczu tego roku firmy mogły być rozliczane według stawek za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r. Z oświadczeń zwolnione były gospodarstwa domowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj