StartW Radiu 90 Wiadomości dnia

„Wyguglałem jachtostop… Powiedziałem rodzicom, że będę za trzy dni, wróciłem po dwóch latach…”

W piątek (22.02.) Mateusz będzie gościem Domu Kultury w Rybniku Niedobczycach. O swoich przygodach opowiada nam już dziś:

W wieku 15 lat pojechałem samotnie do Danii, później pojechałem do Szwecji, cała podróż zakończyła się w Anglii, z której mnie oddelegowali, powiedzieli, że jestem za młody, by samemu podróżować po Europie. Ale ja już wiedziałem, że po skończeniu nauki chcę podróżować. Nagromadziłem w Anglii małe fundusze, planowałem wyjazd do Japonii, aczkolwiek otrzymałem telefon i… spakowałem się. Powiedziałem rodzicom, że wrócę za trzy dni, a wróciłem po prawie dwóch latach, po przejechaniu całej Afryki, po przepłynięciu Atlantyku, wędrowałem po Karaibach, podróżując jachtostopem dotarłem do Ameryki Południowej.

Podróż, która zachwyca…

Wyguglowałem jachtostop – okazuje się, że to bardzo popularna forma podróżowania dla wielu osób. Na  Autostopwiki znalazłem definicję, która mówi, że jest to ekonomiczna forma podróżowania po świecie na pokładzie jachtów. – dodaje Mateusz.

Istnieją dwie popularne formy jachtostopu: gdy załogant dokłada się do kasy jachtowej na wyżywienie, opłaty portowe, oraz druga – gdy kapitan pokrywa koszty załogi, w zamian za pomoc i pracę przy jachcie. Czym jest jachtostop według Mateusza?

Jeśli są dalekie podróże – muszą być też ciekawe przygody. Zwłaszcza, gdy podróżuje się z plecakiem, praktycznie bez pieniędzy. Jedną z droższych podróży, Mateusz opłacił skrzynką piwa, a to był dopiero początek:

Karaiby, kapitan Jack, rum… Ciekawe, czy to był tylko zbieg okoliczności? Odpowiedzi na to pytanie Mateusz być może udzieli w piątek podczas spotkania w niedobczyckim Domu Kultury. Tymczasem słów kilka o darmowym, bądź prawie darmowym podróżowaniu…

Zanim Mateusz dotarł na Karaiby, spędził kilkanaście miesięcy podróżując po Afryce. Decyzja o tym wyjeździe też zrodziła się od impulsu…

Więcej na temat podróży Mateusza usłyszymy w piątek w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Spotkanie już o godzinie 18.00.

 

Zostaw komentarz