Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

„Wyguglałem jachtostop… Powiedziałem rodzicom, że będę za trzy dni, wróciłem po dwóch latach…”

Facebook Twitter

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, to są one zaplanowane, opłacone, wszystko jest z reguły dopięte na ostatni guzik. Tak robi większość z nas - nie jest to jednak sposób na podróżowanie dla Mateusza Andrusiaka...

W piątek (22.02.) Mateusz będzie gościem Domu Kultury w Rybniku Niedobczycach. O swoich przygodach opowiada nam już dziś:

W wieku 15 lat pojechałem samotnie do Danii, później pojechałem do Szwecji, cała podróż zakończyła się w Anglii, z której mnie oddelegowali, powiedzieli, że jestem za młody, by samemu podróżować po Europie. Ale ja już wiedziałem, że po skończeniu nauki chcę podróżować. Nagromadziłem w Anglii małe fundusze, planowałem wyjazd do Japonii, aczkolwiek otrzymałem telefon i… spakowałem się. Powiedziałem rodzicom, że wrócę za trzy dni, a wróciłem po prawie dwóch latach, po przejechaniu całej Afryki, po przepłynięciu Atlantyku, wędrowałem po Karaibach, podróżując jachtostopem dotarłem do Ameryki Południowej.

Podróż, która zachwyca…

Wyguglowałem jachtostop – okazuje się, że to bardzo popularna forma podróżowania dla wielu osób. Na  Autostopwiki znalazłem definicję, która mówi, że jest to ekonomiczna forma podróżowania po świecie na pokładzie jachtów. – dodaje Mateusz.

Istnieją dwie popularne formy jachtostopu: gdy załogant dokłada się do kasy jachtowej na wyżywienie, opłaty portowe, oraz druga – gdy kapitan pokrywa koszty załogi, w zamian za pomoc i pracę przy jachcie. Czym jest jachtostop według Mateusza?

Jeśli są dalekie podróże – muszą być też ciekawe przygody. Zwłaszcza, gdy podróżuje się z plecakiem, praktycznie bez pieniędzy. Jedną z droższych podróży, Mateusz opłacił skrzynką piwa, a to był dopiero początek:

Karaiby, kapitan Jack, rum… Ciekawe, czy to był tylko zbieg okoliczności? Odpowiedzi na to pytanie Mateusz być może udzieli w piątek podczas spotkania w niedobczyckim Domu Kultury. Tymczasem słów kilka o darmowym, bądź prawie darmowym podróżowaniu…

Zanim Mateusz dotarł na Karaiby, spędził kilkanaście miesięcy podróżując po Afryce. Decyzja o tym wyjeździe też zrodziła się od impulsu…

Więcej na temat podróży Mateusza usłyszymy w piątek w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Spotkanie już o godzinie 18.00.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj