Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyjątkowe zjawiska na niebie [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Czy widzieliście to zjawisko na niebie? Równa granica chmur ciągnie się z północy na południe i końca nie widać. Wiecie co to? Pyta nasz słuchacz z Rybnika, który nadesłał do nas film. Widać na nim długą chmurę, która wygląda, jakby ktoś równo uciął ją nożem i która rozciąga się przez całą szerokość nieba.

Poprosiliśmy o komentarz fachowca, starszego synoptyka Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie, Mateusza Barczyka:

Jest to takie bardzo wąskie, wydłużone pasmo chmur wysokich. Może być to fragment górnego frontu cieplnego, który od zachodu wkracza nad Polskę. Jest to o tyle ciekawe, że ta warstwa jest bardzo wąska, bo ma szerokość około 50 km, natomiast jest bardzo długa, bo ciągnie się aż od okolic Budapesztu po wybrzeża Litwy, a jeszcze rano aż po Łotwę sięgała.

Czy takie zjawisko jest częste?

Nie jest to może zupełnie niezwyczajnym, natomiast w takiej formie- tutaj muszę pogratulować, że zwróciliście Państwo na to uwagę- na zdjęciach satelitarnych wygląda to niesamowicie, zwłaszcza jeżeli chodzi o te zdjęcia poranne. Jest to wyjątkowo równa linia, front cieplny, który nasunął się nad suche powietrze, po prostu stracił trochę swojego typowego wyglądu i chmura frontowa w dużej mierze wyparowała i to jest wyjątkowe. Na ile to jest częste/rzadkie nie prowadzimy takich statystyk. Myślę, że można uznać to za jakieś zupełnie niezwyczajne zjawisko.

Jakie jeszcze inne ciekawe zjawiska możemy zaobserwować na zimowym niebie?

To jest takie też wyjątkowe zjawisko, które możemy widzieć na niebie podczas wschodu lub zachodu słońca, kiedy jest sporo przejaśnień i w atmosferze występują opady takiego drobnego śniegu. Te drobinki, płatki śniegu układają się w taki sposób, że są dosyć płasko. W momencie, kiedy słońce jest dość nisko nad horyzontem to jest rozpraszane przez te płaskie płatki śniegu, jak takie małe lustereczka i tworzy się właśnie słup światła ściągający się od słońca w górę tak jakby taki miecz świetlny z Gwiezdnych Wojen. To taki efekt zimowy rzeczywiście.

Fot. Rafał Kohutnicki

Warto zatem zerkać na zimowe niebo, kto wie, co jeszcze uda się Wam zobaczyć. Czekamy na wasze zdjęcia i filmy, wysyłajcie je na formularz DAJ ZNAĆ. Film nadesłany przez naszego słuchacza i zdjęcia „słupów słonecznych” znajdziecie poniżej.

Zdjęcia nadesłane przez naszego słuchacza Łukasza, wykonane z okna dyspozytorni OSRG Wodzisław Śląski w czerwcu 2017 r.:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj