Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyjazd do Rosji – co warto wiedzieć? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Wszystko wskazuje na to, że wakacyjne wyjazdy poza granice Polski będą w tym sezonie możliwe. Co powiesz więc na urlop w Rosji? Jeśli marzy Ci się zwiedzanie tego kraju, sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim spakujesz walizki.

Wykup ubezpieczenie

Zagraniczny wyjazd to zawsze mniejsze lub większe ryzyko. Właśnie dlatego przed urlopem w Rosji powinieneś zaopatrzyć się w polisę turystyczną. Dzięki niej unikniesz finansowych konsekwencji niektórych zdarzeń. Pamiętaj też, że zakres ochrony ubezpieczeń podróżnych jest zmienny i warto przyjrzeć się kilku propozycjom zanim zdecydujesz, która oferta jest dla Ciebie najlepsza. Sprawdź ranking polis turystycznych na stronie: https://www.polisaturystyczna.pl/ranking

Wiza elektroniczna

Wyjazd do Rosji oznacza konieczność wyrobienia wizy. Dzięki przepisom wprowadzonym w 2019 roku turyści mogą ubiegać się o elektroniczne i darmowe wizy do obwodu Kaliningradzkiego oraz Petersburga. Wystarczy tylko, że wypełnisz stosowny wniosek dostępny na dedykowanej stronie. Rozpatrywanie podania trwa do 4 dni, ale dobrze będzie, jeśli złożysz dokument nawet 14 dni przed planowanym wyjazdem. Warunkiem wydania wizy jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od planowanego przyjazdu do Rosji. Wiza elektroniczna jest ważna 30 dni, ale na terenie Rosji możesz przebywać maksymalnie 8 dni.

Wiza standardowa

Standardowa wiza do Rosji powinna być wyrobiona w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie lub w Konsulatach Generalnych w Krakowie, Poznaniu lub Gdańsku. Wniosek o wizę musi być bezwzględnie wypełniony elektronicznie oraz wydrukowany przez stronę internetową Departamentu Konsularnego MSZ w Rosji. Rozpatrzenie wniosku kosztuje 35 EUR. Najpewniejszym sposobem na otrzymanie pozwolenia na przekroczenie granicy jest posiadanie zaproszenia. Zaproszenia wydają polskie biura podróży za około 100 zł. Pamiętaj też, że wymogiem jest posiadanie ubezpieczenia na kwotę co najmniej 30 000 Euro.

Obowiązek meldunkowy

W Rosji jest wymagany obowiązek meldunkowy, który odbywa się poprzez kartę migracyjną najpóźniej do 3 dni roboczych od dnia wjazdu. Obowiązek meldunkowy możliwy jest do wypełnienia na poczcie. Wiele hoteli oferuje meldunek swoich gości przez recepcję.

Ceny połączeń telefonicznych

Stawki za rozmowy telefoniczne z Rosji do Polski są bardzo wysokie. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o ceny Internetu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, wykup rosyjską kartę SIM. Pamiętaj, tylko by sprawdzić, czy karta, którą kupujesz, posiada pakiet na cały kraj. W Rosji bowiem obowiązuje wewnętrzny roaming.

Komunikacja

Najszybciej dostaniesz się z punktu A do punktu B metrem, ale dotyczy to tylko dużych miast. W pozostałej części kraju korzystaj z autobusów, marszrutek, a nawet Ubera. W Rosji, by skorzystać z Ubera, konieczne jest ściągnięcie natywnej aplikacji Uber Russia.

Szczepienia

Dla wszystkich wyjeżdżających do Rosji polecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie po ukąszeniu kleszczy. Polska i Rosja mają zawartą umowę, która uprawnia obywateli obu krajów do bezpłatnej pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zachorowaniach. Dłuższe leczenie będzie jednak wymagać pokrycia kosztów. Jeśli planujesz również wyjazd na Ukrainę, sprawdź ten poradnik: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-na-ukraine-jak-sie-przygotowac. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje, jakie mogą być potrzebne przed wyjazdem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj