Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyjazd na świąteczne zakupy do Czech grozi mandatem

Facebook Twitter

W Republice Czeskiej nadal obowiązuje stan wyjątkowy. Od najbliższego piątku (18.12.) wchodzą w życie kolejne obostrzenia, które mają obowiązywać póki co do 27 grudnia.

Tak popularne wśród mieszkańców pogranicza wyjazdy na zakupy do Czech odłóżmy do przyszłego roku. Bez negatywnego testu na koronawirusa, bez zarejestrowania się w elektronicznym formularzu lokalizacyjnym, możemy w Republice Czeskiej przebywać jako obywatele Polscy tranzytem do 24 godzin, bądź z określonych ważnych celów, zawodowych czy rodzinnych.  Jak mówi Bogdan Kasperek z Euroregionu Śląsk Cieszyński, czeska policja bywa wyrozumiała, ale nawet krótka wizyta, może skończyć się dla nas mandatem lub skierowaniem na kwarantannę:

Na pewno cele turystyczne, cele zakupowe do nich się nie zaliczają. (…) Czeska policja podchodzi do tego bardzo wyrozumiale, ale niestety zdarzają się sytuacje i przypadki głównie mandatów, mniej jest kierowania na kwarantannę. Zdarzały się przypadki, że osoba, która mieszka bardzo blisko granicy i zwyczajnie do sklepu ma bliżej na stronę czeską, udała się na zakupy i w drodze powrotnej otrzymała mandat.

Od najbliższego piątku (18.12.) obowiązywać będzie w Czechach godzina policyjna. Oznacza to, że od godz. 23.00 do godz. 5.00 poza nielicznymi wyjątkami będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023