Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź dokument przed urlopowym wylotem, bo może czekać przykra niespodzianka

Facebook Twitter

Przed wylotem na wakacje koniecznie sprawdź swoje dokumenty. Sezon urlopowy się zaczyna na dobre, zdarza się jednak, że planując wyjazdy i wyloty, do ostatniej chwili nie pamiętamy o ważności dowodu osobistego, lub okazuje się, że nasz paszport nie pozwoli nam opuścić Unii Europejskiej. Czasem niefrasobliwie przekonujemy się o tym dopiero na lotnisku.

paszport
fot. www.katowice.uw.gov.pl

Tak się zdarza, o czym poinformował Śląski Oddział Straży Granicznej. W ciągu minionych 5 dni funkcjonariusze z placówki w Pyrzowicach nie zezwolili na odlot 2 obywatelkom naszego kraju. Kobiety miały nieważne dokumenty i mimo opłaconych wczasów i przelotu, na urlop nie wyjechały. To szczególnie ważne, jeżeli planujemy podróż poza granice kraju.

Zdarza się, że nasz paszport nie tylko traci ważność, czasem dowód może być unieważniony, gdy ma nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają adres zameldowania czy stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko, ale nie wyrabiają nowego dokumentu. Taka osoba naraża się na kłopoty – przypominają służby w porcie lotniczym.

Problemy pojawiają się dopiero w trakcie próby przekroczenia granicy. Należy pamiętać, że dokument nie może być też niepełny czy uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest bowiem weryfikowany. Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się, czy ich dowód lub paszport jest ciągle ważny. Przyda się do sprawdzenia dokumentów strona Ministerstwa Cyfryzacji.

Czytaj takze:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj