Wyjście smoga. Walczymy o lepsze powietrze w Rybniku
Apele o to, aby nie palić w piecach śmieciami, mułem czy innym kiepskim paliwem. Dopłaty do wymiany kotłów na ekologiczne, pieniądze na termomodernizację. To wszystko szykuje Rybnik, który rusza na walkę ze smogiem. Co zrobi samorząd? O tym dziś popołudniu w programie Czas na Twoją Miejscowość.
Zbliża się okres grzewczy, zbliża się czas ze smogiem w mieście. Jaki plan na ograniczenie niskiej emisji ma Rybnik? Właśnie rusza kampania – przed nami „Wyjście smoga. Walczymy o lepsze powietrze w Rybniku”.
– mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i dodaje: Mały śmieć do małego śmiecia wrzucone do pieca i oto mamy duży problem z pyłem w powietrzu:
Z Piotrem Kuczerą rozmawiała Małgorzata Kmieciak.
Alarm smogowy dla Rybnika. Powietrze, którym oddychamy jest bardzo zanieczyszczone i to jest poważny problem dla wielu miejscowości w kraju – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego:
Co z tym zrobić? Przykład z Czech:
– mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego i przyznaje, że Rybnik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Posłuchaj całej rozmowy:
Jak pozbyć się smogu w Rybniku? Nie ma łatwych rozwiązań, bo nie ma uregulowań prawnych. Zaczynamy więc od apelu o niespalanie śmieci i wymianę kotłów na ekologiczne:
„Wyjście smoga”? Do kultowego filmu z Brucem Lee nawiązuje Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, które już prowadzi specjalny projekt poświęcony walce z niską emisją. Mówi Janusz Piechoczek z CRIS-u:
Smog w Rybniku bierze się przede wszystkim z kopcących kominów w domach, duży przemysł czy spaliny samochodowe mają mniejszy wpływ na jego powstanie. CRIS w swoim projekcie „Wyjście smoga” chce pokazywać możliwe rozwiązania: zarówno mieszkańcom jak i władzom miasta:
I to wszystko Rybnik zobaczy na bilbordach i plakatach w mieście, będą ulotki i listy. Będą też kawiarnie obywatelskie:
Kawiarenki obywatelskie „Nie przy kominku” polecał Janusz Piechoczek z CRIS-u. Więcej w internecie:
Rybnik jest w czołówce zanieczyszczonych miast w Europie. Zaczynamy od edukacji – zapowiada Jacek Chołuj z wydziału infrastruktury miejskiej i inwestycji Urzędu Miasta w Rybniku:
Samorząd zapowiada dopłaty nie tylko do wymiany pieców, ale i na termomodernizację domów czy przejście na inne ogrzewanie. Na razie urzędnicy czekają na podpisanie tzw. ustawy antysmogowej:
Nowością są pieniądze na termomodernizację domów jednorodzinnych, do tej pory zdobywano środki na prace w budynkach użyteczności publicznej:
Za kilka tygodni będzie wiadomo ile środków jest do wykorzystania na ten cel.