Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyłudzenia odszkodowań z OC- jak do nich dochodzi i czym skutkują? [materiał partnera]

Facebook Twitter

W 2019 roku wykryto ponad 17 tys. wyłudzeń odszkodowań, które kosztowały prawie 400 mln złotych! Z powodu wyłudzeń odszkodowań cierpią nie tylko ubezpieczyciele, ale też ich klienci. Jak wyglądają najczęstsze próby oszukania towarzystw ubezpieczeniowych i jak uczciwi kierowcy mogą się przed nimi chronić?

OC jest najważniejszym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Dzięki niemu szkody na mieniu i osobach, wyrządzone w czasie kolizji i wypadków, mogą zostać zlikwidowane, nawet jeśli ich wartość przekracza możliwości finansowe sprawcy zdarzenia. Polisę OC można nabyć przez internetowe serwisy poszczególnych ubezpieczycieli albo przez porównywarki OC, na przykład na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Ochrona odpowiedzialności cywilnej powinna zostać wykupiona przez każdego kierowcę, ale nie każdy musi posiadać autocasco pozwalające na likwidację szkód wyrządzonych na własnym pojeździe. Z tego względu niektórzy właściciele samochodów, nie mający aktualnego ubezpieczenia AC, próbują wyłudzić odszkodowania z OC innych kierowców.

Wyłudzenia odszkodowań za wymuszone stłuczki

Nieuczciwi właściciele aut uszkodzonych w okolicznościach, w jakich pomogłoby tylko AC (którego nie wykupili), czasem próbują uzyskać odszkodowanie w inny sposób: przez wymuszenie stłuczki.

Ta metoda wyłudzenia odszkodowania godzi w sprawcę sprowokowanej kolizji. Oszust jeździ w taki sposób, aby inny kierowca nie zdążył zareagować na wykonywany przez niego manewr i doprowadził do stłuczki. Robi to na przykład przez wymuszanie pierwszeństwa. Gdy uda mu się w ten sposób uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji, ten ostatni straci zniżki na kolejne ubezpieczenia samochodu.

Wyłudzenia odszkodowań we współpracy z innymi kierowcami

Czasami nieuczciwi kierowcy postanawiają ze sobą współpracować w celu wyłudzenia odszkodowania z jednego z towarzystw, w których są ubezpieczeni. Jak to robią?

Pierwszy z często stosowanych sposobów to wyłudzenie odszkodowania z powodu stłuczki, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Właściciel wcześniej uszkodzonego pojazdu podaje się za poszkodowanego, a jego wspólnik — za sprawcę kolizji. Następnie obaj korzystają z nieuczciwie zdobytego odszkodowania.

Inną metodą jest faktyczne spowodowanie stłuczki. W takim wypadku zderzenie aut jest zaplanowane i doprowadza do realnych uszkodzeń pojazdu. Nie zawsze łatwo udowodnić to, że kolizja była wynikiem nieuczciwego postępowania właścicieli samochodów, zwłaszcza gdy brakuje innych świadków zdarzenia.

Oszustwa ubezpieczeniowe w warsztatach samochodowych

Także pracownicy warsztatów samochodowych są w stanie posunąć się do oszustwa, aby zyskać pieniądze z odszkodowania wypłacanego z autocasco. Robią to, wykorzystując okazje, które nadarzają się, gdy w warsztatach dokonywana jest naprawa w wariancie bezgotówkowym. Rozliczają się wtedy nie z klientem, a z ubezpieczycielem, który pokrywa cały koszt naprawy pojazdu. Nieuczciwi pracownicy warsztatów czasem domagają się od zakładu ubezpieczeniowego zapłaty za naprawy, których w rzeczywistości nie dokonali.

Jak niewinny kierowca może bronić się przed oszustwem ubezpieczeniowym?

Z reguły po kolizji nie trzeba wzywać na miejsce policji, ale można to zrobić. Rozmowa z przedstawicielem policji może pomóc w ustaleniu, czy stłuczka była wymuszona przez poszkodowanego. Dzięki takiej konsultacji sprawca wymuszonej kolizji może nawet dowiedzieć się, że “poszkodowany” już wcześniej dopuszczał się podobnych praktyk.

Szczególnie warto wezwać policję po kolizji z już wcześniej uszkodzonym pojazdem, którego kierowca zachowywał się w podejrzany sposób.

W walce z nieuczciwymi kierowcami może pomóc też zainstalowanie w samochodzie kamery, której nagranie przyda się po każdej stłuczce. Poza tym należy pamiętać o spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji. Dobrze jest, aby każdy z uczestników zdarzenia otrzymał swój egzemplarz tego dokumentu.

Jakich jeszcze oszustw ubezpieczeniowych dopuszczają się kierowcy i jak radzą sobie z nimi ubezpieczyciele?

Niektórzy właściciele samochodów wykazują się zaskakującą pomysłowością w kwestii oszustw ubezpieczeniowych. Jeśli jesteś ciekaw, jakie jeszcze sztuczki najczęściej stosują, przeczytaj artykuł na stronie https://mubi.pl/poradniki/wyludzenie-odszkodowania-oc-ac/. Znajdziesz w nim też informacje o tym, jak towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed nieuczciwością kierowców i jakie są działania prewencyjne prowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmujący się między innymi wypłatą odszkodowań dla nieubezpieczonych kierowców.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj