Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyłudzili z banku 2,5 mln złotych. 8 oszustów z powiatu cieszyńskiego stanie przed sądem

Facebook Twitter

Z jednego z banków wyłudzili 2,5 mln złotych. Nad sprawą przez kilka lat pracowali funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Dziś już wiemy, że akt oskarżenia obejmuje 8 osób.

fot.pixabay.com

O mechanizmie oszustwa mówi Aleksandra Nowara, rzeczniczka śląskiej policji.

Aleksandra Nowara: Sprawcy uzyskiwali dostęp do bankowości elektronicznej jednego z banków, poprzez nakłonienie przygodnie poznanych osób do otwarcia rachunków osobistych w tym banku i przekazania uzyskanych haseł dostępowych do bankowości online. Otwarte rachunki, przy wykorzystaniu luki w systemie bezpieczeństwa jednego z banków, posłużyły do autoryzacji składanych online wniosków o udzielenie kredytu na zakup sprzętu elektronicznego na nieistniejące osoby. Od czerwca 2014 roku do lutego 2015 roku, przy wykorzystaniu 16 rachunków bankowych, sprawcy zaciągnęli bądź usiłowali zaciągnąć ponad 400 kredytów i pożyczek o łącznej wartości około 2,5 miliona złotych.

Zakupiony na kredyt i przesłany pocztą kurierską towar, po telefonicznej zmianie miejsca dostawy, był odbierany od kuriera w różnych miejscach publicznych bezpośrednio przez oszustów bądź podstawione osoby.

To była skomplikowana kilkuletnia praca policji

– podkreśla Aleksandra Nowara.

Aleksandra Nowara: Na trop tej grupy w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. W 2016 roku w sprawę włączyli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. W marcu 2016 roku stróże prawa doprowadzili do zatrzymania dwóch sprawców, później kolejnych 6. W sumie akt oskarżenia obejmuje 8 podejrzanym, w tym 3 organizatorom przestępczego procederu.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała już do Sądu Okręgowego w Rybniku akt oskarżenia w tej sprawie. Mieszkańcom powiatu cieszyńskiego, w wieku od 48 do 54 lat, grozi nawet 15 lat więzienia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj