Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wymiana materaca w łóżku – jak często powinno się ją wykonywać? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Każdy, nawet najlepszy materac, zawsze po pewnym czasie ulega zużyciu. Wówczas konieczna jest jego wymiana na nowy. Trzeba pamiętać, że spanie na już starym i zużytym materacu jest nie tylko mało komfortowe, ale również mało higieniczne. To z kolei wpływa negatywnie na codzienne samopoczucie. Sen ma bowiem ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Dlatego warto zadbać o jego komfort. Kiedy zatem powinno się wymienić stary materac na nowy?

Wymiana materaca – kiedy powinna nastąpić?

O tym, że przyszedł już czas wymiany starego materaca na nowy, świadczyć mogą różne czynniki. Część z nich jest bardziej zauważalna, część mniej. Na pewno o konieczności wymiany materaca na nowy świadczą pojawiające się odkształcenia oraz wyczuwalne sprężyny. Takim sygnałem są również pojawiające się zagłębienia w wierzchniej warstwie materaca podczas zmiany pozycji. Dodatkowo materac powinno się wymienić w momencie, kiedy zacznie słyszeć się skrzypienie podczas zmiany pozycji na łóżku. Wśród powodów konieczności wymiany materaca wymienić można także pojawienie się dużego wgłębienia w środkowej części materaca. Powoduje ono, że kręgosłup przyjmuje niewłaściwą pozycję, co wpływa na zmniejszenie komfortu snu.

Materac warto wymienić także wtedy, kiedy jest on już po prostu dość zabrudzony. Nie wygląda on wówczas zbyt estetycznie. Warto tu jeszcze wskazać na takie czynniki, jak pojawiające się problemy z kręgosłupem bądź ciągłe poczucie niewyspania. Jeśli zauważy się któryś z tych czynników, oznacza to, że przyszedł już czas na nowy materac. Aby mieć pewność, że posłuży on na długo, warto postawić na produkt sprawdzonej firmy. Przykładem mogą być tu materace w Częstochowie na www.materaceczestochowa.eu oferowane przez markę Hilding.

Dlaczego nie powinno się spać na zużytym materacu?

Niestety, wiele osób zwleka z wymianą materaca na nowy, a to duży błąd. Jak bowiem wspomniano, sen ma ogromny wpływ na codzienne samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Spanie na zużytym materacu niestety zdecydowanie zmniejsza komfort snu. Dlatego im dłużej zwleka się z jego wymianą, tym bardziej naraża się na gorsze funkcjonowanie każdego dnia. Wśród wielu dolegliwości, jakich można się nabawić, śpiąc na zużytym materacu, wymienić można ból karku, szyi i pleców, problemy z koncentracją, roztargnienie i ogólne poczucie zmęczenia. Jeśli zatem chce się właściwie zadbać o zdrowie, koniecznie należy w odpowiednim momencie wymienić zużyty materac na nowy. Tym bardziej, że wybór wysokiej jakości produktów jest bardzo szeroki. Ciekawym rozwiązaniem jest m.in. materac z kokosem. Więcej na temat tego produktu przeczytać można na stronie https://materaceczestochowa.eu/dla-kogo-materace-z-kokosem-beda-dobra-opcja/. 

Jak przedłużyć żywotność materaca?

Sama wymiana materaca to jednak nie wszystko. Aby cieszyć się jego zaletami, ważne jest, by o niego właściwie dbać. W ten sposób wydłuży się jego żywotność. Istotny jest tu choćby wybór odpowiedniego pokrowca. Dobrym rozwiązaniem będzie pokrowiec antyalergiczny, który prać można bez problemu nawet w 60 stopniach. Właściwa pielęgnacja materaca polegać powinna również na zapewnieniu odpowiedniej wentylacji podłoża. Zadbać trzeba zatem o częste wietrzenie oraz odkurzanie. Materac powinien być również często odwracany. Pozwoli to na uniknięcie pojawiania się odkształceń. Dbać trzeba o każdy rodzaj materaca. Jednak faktem jest, że im jest on wyższej jakości, tym jego żywotność jest naturalnie dłuższa. Dlatego warto stawiać na produkty cechujące się najlepszymi parametrami. Dobrym pomysłem może być choćby zakup materaca termoelastycznego, o którym więcej przeczytać można na: https://materaceczestochowa.eu/materace-termoelastyczne-jaki-produkt-wybrac/.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2022