Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wymiana nawierzchni ścieżki rowerowej przy ulicy Raciborskiej w Rybniku. Czy to ma sens?

Facebook Twitter

"Ponad miesiąc temu rozebrali chodnik i nic się nie dzieje" - skarżą się mieszkańcy ulicy Raciborskiej w Rybniku. Na odcinku blisko 2 kilometrów robotnicy zerwali położoną kilka lat temu kostkę brukową, by zastąpić ją asfaltem. Jak już wiecie z wiadomości Radia 90 powstaje tam ścieżka rowerowa. Jak twierdzą urzędnicy stać nas na to, by zmienić nawierzchnię, a jazda po asfalcie to komfort dla rowerzystów.

Operacja rozbiórki była czasochłonna – przyznaje Jacek Hawel, Naczelnik Wydziału Dróg w Urzędzie Miasta w Rybniku:

Rozbiórka kostki, ponieważ ona będzie podlegała ponownej zabudowie, nie mogła odbywać się mechanicznie; więc tutaj należy wziąć to pod uwagę, że sama rozbiórka nie trwała około 2,3 dni czy nawet około tygodnia, tylko wraz ze zwiezieniem to było grubo ponad 2 tygodnie.

Gdy już uporano się z kostką brukową, na drodze do położenia asfaltu stanęli gazownicy, którzy chcą położyć tam sieć gazowniczą:

W ostatnich dniach pojawił się kolejny element w całej tej układance, którego nie przewidywaliśmy, to jest planowana budowa gazociągu, oczywiście biorąc pod uwagę kwestie walki ze smogiem, trudno mówić, że nie, że nie pozwalamy takiemu gestorowi sieci wejść i wyprzedzająco przed budową nawierzchni bitumicznej, wykonać takich robót.

Jak zapewnia naczelnik Jacek Hawel, jeżeli pogoda dopisze prace powinny się zakończyć za kilka tygodni.

Widzimy ten problem, widzimy ten dyskomfort w korzystaniu, stąd też wykonawca będzie starał się maksymalnie szybko wykonać te roboty, tak, żeby doprowadzić nawierzchnię do stanu, w którym piesi będą mogli z niej korzystać.

Posłuchaj co Jacek Hawel odpowiada na pytanie o sens inwestycji i czy miasto stać na taką wymianę:

Budowa 4- kilometrowej ścieżki rowerowej to koszt 3,7 mln złotych, urzędnicy nie byli w stanie wyliczyć ile kosztuje wymiana 2- kilometrowego odcinka. Zapewniają jednak, że zerwana kostka brukowa zostanie wykorzystana przy innych inwestycjach.

Z Jackiem Hawlem, Naczelnikiem Wydziału Dróg w Urzędzie Miasta w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022