Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyobraźmy sobie, że Ukraińcy wyjeżdżają z Rybnika… „Klapa”

Facebook Twitter

Tłumy na Dniach Ukraińskich w Niewiadomiu. Zainteresowanie spotkaniem na temat kultury, kuchni czy mody sąsiadów ze wschodu, pokazuje jak bliscy są nam ludzie, którzy przyjeżdżają do Polski, najpierw do pracy, potem z całymi rodzinami.

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy częstowali chętnych barszczem i uczyli lepić pierogi. Zaskoczyło mnie, że dodają do ciasta mleko– powiedziała nam jedna z uczestniczek warsztatów:

Mamy oryginalny przepis na barszcz ukraiński:

Ale nie tylko kuchnią chwalili się Ukraińcy w Rybniku, była też ich moda, kurs pisania cyrylicą czy , warsztaty robienia lalek- motanek:

Małgorzata Kmieciak rozmawiała z uczestnikami Dni Ukraińskich o naszym stosunku do przyjezdnych:

Na Dni Ukraińskie przyjechali Ukraińcy mieszkający w Rybniku, ale też z innych miast Śląska:

Ukraińców w Rybniku jest 8 tysięcy, wyobraźmy sobie, że oni znikają z naszego miasta – mówi Radiu 90 Mariusz Wiśniewski, założyciel stowarzyszenia „17-tka”, które realizuje projekt „28 dzielnica”, integrujący obcokrajowców w Rybniku:

To nie są tylko panowie z budowy, którzy ocieplają nam domy, tylko to są ludzie, za którymi stoi fantastyczna kultura i piękna tradycja. Za którymi stoją niesamowite pomysły.

Radio 90: Rozmawiałam z Ukraińcami i oni mówią, że fajnie się im mieszka, wszystko fajnie, ale przecież nie jest tak, że jest tylko fajnie, że my ich dobrze przyjmujemy i dobrze traktujemy.

Bogu dzięki jest tak, że rzeczywiście częściej pada to fajnie, niż niefajnie. To niefajnie na ogół pada wtedy gdy pojawiają się takie typowo ludzkie problemy: brak mieszkań; bark mieszkań dla rybniczanina nie jest tym samym co brak mieszkań dla Ukraińca. Wyobraźmy sobie sytuację, że znikają z Rybnika i co my mamy? Niedokończone budowy, niedokończone ocieplenia budynków, fabryki, które stoją. Klapa. Więc nie tylko trzeba o nich pamiętać, o nich trzeba dbać.

Projekt „28. Dzielnica” poświęcony jest cudzoziemcom mieszkającym i pracujących w Rybniku. To spotkania z urzędnikami, np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy tłumaczą jak załatwić sprawy, są też kursy języka polskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj