Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wypadek motolotni: jakie przyczyny brane są pod uwagę?

Facebook Twitter

Trwa ustalanie przyczyn tragicznego wypadku motolotni w Rybniku. Przypomnijmy, we wtorek w lesie w pobliżu lotniska w Rybniku-Gotartowicach z wysokości kilkuset metrów runęła na ziemię motolotnia.

Na miejscu zginęli 47-latek z Rybnika i 52-latek z Chybia. Świadkiem wypadku był mieszkaniec Kłokocina, Zdzisław Śwadźba:

Okoliczności wypadku próbuje ustalić Komisja Badania Wypadków Lotniczych, która pracowała wczoraj na miejscu tragedii. Mówi jej członek Tomasz Kuchciński:

Na razie wstępnie ustalamy okoliczności zdarzenia: jaki był ciąg zdarzeń, musimy oczywiście ustalić i potwierdzić, jaki statek powietrzny, jakie parametry, jakie znaki rozpoznawcze i będziemy pomalutku postępować, w miarę napływu informacji, te nasze badanie będzie się rozwijać. Chodzi o ustalenie – najpierw okoliczności, potem ich analizę, określenie przyczyny zdarzenia i – jeżeli będzie to niezbędne – wypracowanie zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, ponieważ to jest główny cel badania wypadku.

Jakie przyczyny wypadku są brane pod uwagę?

Jest cały wachlarz. Raport końcowy przewiduje 19 punktów. To jest po kolei, biorąc pod uwagę sprawę załogi, sprzętu, warunków atmosferycznych. Na dzień dzisiejszy nie wykluczamy żadnej możliwości, łącznie z czynnikami atmosferycznymi, takimi chociażby jak temperatura powietrza.  Niczego nie wykluczamy, natomiast rzadko kiedy wypadki lotnicze zdarzają się z jednego powodu. Przeważnie jest to łańcuch przyczyn i tutaj „rzucanie się” na pojedynczą przyczynę jest dużym uproszczeniem, szczególnie na takim etapie badania.

Czy wypadki lotnicze zdarzają się często?

Jeżeli chodzi o ten rok, nie obserwujemy jakiegoś znacznego wzrostu. Natomiast liczba wypadków nie odchyla się od normy. Natomiast patrzenie ilościowe ma swoje ograniczenia, to jest kwestia złożona, ponieważ to jest kwestia tego, ile ludzie latają, jak wyszkoleni, na jakim sprzęcie, jaki jest charakter tych lotów. Także samo ilościowe spojrzenie też jest sporym uproszczeniem.

Dodajmy, że prokurator zarządził sekcję zwłok obu mężczyzn, którzy zginęli. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii, wyniki prac komisji mogą być znane najwcześniej za kilka miesięcy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022