Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wypływ metanu w Zofiówce. Ewakuowano górników

Facebook Twitter

31 górników ewakuowanych z zagrożonego rejonu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. We wtorek (05.11) po północy na poziomie 900 metrów pod ziemią czujnik zarejestrowały zwiększone stężenie metanu.

Urządzenia pokazały wartość 6% metanu, przy dopuszczalnym stężeniu 3%. Mówi dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Stefan Spyra:

Wzrost zawartości stężeń metanu. Rozpoczęliśmy akcję, bo do tego nas obligują przepisy. To nie jest akcja ratowania życia, ludzi, mienia, tylko żeby sprawdzić, co się stało, muszą rozpocząć akcję ratowniczą. Pierwsze stężenie, do którego mogą pracować maszyny i urządzenia- ogólnie to jest 2%, bo niektóre mają mniej. Między 2 a 3% należy prowadzić prace związane z usuwaniem zagrożenia, a tam było ponad 3%, w związku z czym ogłosili akcję, żeby zobaczyć, co się stało.

W środę (06.11.) miejsce gdzie zanotowano zwiększoną zawartość metanu, ma zostać skontrolowane. Jeżeli poziom metanu spadnie do dopuszczalnych wartości, górnicy będą mogli wrócić do pracy w tym rejonie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj