Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wysoka trawa ma też swoje plusy

Facebook Twitter

Jak wiecie z wiadomości Radia 90 z koszenia trawników w wielu miejscach zrezygnowały samorządy w regionie. Ma to pomóc w walce z suszą. Czy z koszenia powinni zrezygnować też właściciele przydomowych ogródków? "Na pewno warto to rozważyć, przynajmniej na jakimś fragmencie" - zachęca Sabina Wuwer, kierownik Zieleni Miejskiej w Wodzisławiu.

Można temu zaradzić w taki sposób, że nie będą kosić całej tej połaci. Od strony ulicy, jezdni, płotu, zostawią sobie kawałeczek wyższej łąki, tylko sobie jakąś obwódkę obkoszą, albo jak najbliżej domu. Wtedy będzie wilk syty i owca cała, bo będzie kawałek trawnika, gdzie się będą mogli położyć i kawałek trawnika który zatrzyma wilgoć, będą fajne kwiaty. W takich trawnikach rosną polne kwiaty.

Wysoka trawa, oprócz tego że zatrzymuje wilgoć, sprawia że gleba w czasie upałów nie nagrzewa się zbyt mocno:

Przeczytałam, że może to być różnica nawet o 20 stopni. Jeżeli jest upał to ta wysoka trawa powoduje, że gleba nie nagrzewa się aż tak mocno, więc można w upalny dzień sobie odpocząć, schłodzić się w tej trawie. Zatrzymuje ona wilgoć, w związku z czym nie trzeba tak często podlewać trawnika. Ludzie mają także obawy o kleszcze, meszki czy inne owady, ale jeżeli one będą w tej wysokiej trawie, to też przyciągnie ptaki, które się żywią tymi owadami.

Radio 90: A co z chwastami?

Te chwasty w trawie to nie zawsze są jakieś pokrzywy, tylko są też to takie rośliny, które właśnie  zatrzymują najwięcej tej wilgoci i są dobre dla gleby.  Na takiej skoszonej trawie, gdzie ona jest bardzo niska jak dywan, to ta woda się nie zatrzymuje, tylko spływa po ziemi. Niski trawnik nie zatrzymuje nawet porannej rosy. Na takim krótkim ździebełku nie ma szans, z resztą widzimy, że ona jest brązowa.

Jest jeszcze jedna zaleta wysokiej trawy: czyste powietrze:

Gdyby sobie mieszkańcy w swoich ogródkach zostawili wyższą trawę, to ona też zatrzymuje emisje dwutlenku węgla od strony ulicy, mieliby czystsze powietrze. Trawa działa mniej więcej tak jak drzewa, w liściach zatrzymują się zanieczyszczenia. Oprócz problemów z wodą mają czystsze powietrze, mają chłodniej – same pozytywne rzeczy.

Oprócz Wodzisławia koszenie trawników ograniczone też w Rybniku, Jastrzębiu i Żorach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj