Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawa „Cieszyńskie akcenty”. To prace malarsko-hafciarskie Agnieszki Pawlitko

Facebook Twitter

Dziś (20.01.) o 17.00 w Galerii Ceglana Domu Narodowego w Cieszynie wernisaż wystawy pod tytułem "Cieszyńskie akcenty". To prace Agnieszki Pawlitko, to obrazy ukazują piękno regionu – stroju i tańców cieszyńskich. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 lutego.

Pakistan okiem podróżnika

„Cieszyńskie akcenty”

To wystawa prac malarsko-hafciarskich, które ukazują piękno naszego regionu – stroju i tańców cieszyńskich. Ich wyjątkowość zatrzymana została na płótnach, które powstały jako szybkie szkice, bardzo ekspresyjne i wyrażające to, co w danym momencie autorka miała na myśli. Obrazy powstały w tonacji ekspresjonizmu współczesnego, a tematem przewodnim były dawne tańce ludowe. Nastąpiło tutaj połączenie tradycji ze współczesnością. Uzupełnieniem całości jest haft na płótnach – charakterystyczny dla regionu Śląska Cieszyńskiego i samego Cieszyna, który stosowany jest do wykonywania żywotków cieszyńskich, stanowiących element naszego stroju regionalnego. Ten wyjątkowy, złoty, srebrny lub kolorowy haft współcześnie wykonuje już tylko kilka hafciarek. Umiejętność wykonania go przez autorkę projektu to dodatkowy atut całego przedsięwzięcia. Jej obawa, że zaniknie doprowadziła do pomysłu na jego wykorzystanie w innym miejscu niż suknia cieszyńska, czyli na obrazie malarskim.

Agnieszka Pawlitko

Jest cieszynianką i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2020) oraz Etnologii (2013) i Instytutu Sztuki (2011) Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2021 roku otrzymała Stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. Zawodowo od 2013 roku związana jest z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”. Opiekuje się nowo powstałym Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, które zajmuje się edukacją regionalną, organizowaniem warsztatów, spotkań oraz wykładów na temat kultury ludowej. Od 2020 roku pracuje również jako nauczyciel w Liceum Sztuk Pięknych w Cieszynie przy Zespole Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa. Prężnie działa i udziela się jako społecznik. Aktualnie współpracuje z takimi organizacjami jak: Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Związek Polskich Artystów Plastyków oddział Bielsko-Biała, Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach czy Związek Podhalan Oddział Górali Śląskich w Brennej. Podczas studiów tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, gdzie uzyskała nowe umiejętności i wiedzę, dotyczącą kultury naszego regionu. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych, zbiorowych, a także bierze udział w plenerach artystycznych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024