Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawa malarstwa Wioli Gaszki w rybnickiej Galerii Sztuki

Facebook Twitter

To będzie malarska opowieść o tym jak z niczego powstaje coś pięknego. Dziś (4.11.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej wernisaż prac Wioli Gaszki, która obrazy stworzyła jak czytamy w opisie: "w trakcie czyszczenia palety..." Wernisaż rozpocznie się o 18.00, a zwiedzać ekspozycję będzie można do 5 grudnia.

fot.teatrziemirybnickiej.pl

Wiola Gaszka

Urodzona 2 listopada 1970 roku na Górnym Śląsku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej (specjalność: artystyczny druk sitowy) oraz Uniwersytet Śląski, Instytut Sztuki w Cieszynie – dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Rusa, praca humanistyczna „Symbolika solarna Starożytnego Egiptu – jej przejawy w sztuce” pod kierunkiem prof. Adama Jonkisza.

NIC…

Jakiś czas temu podczas czyszczenia palety dokonałam pewnego odkrycia, które poskutkowało serią ponad setki małych obrazków i kolekcją kilkudziesięciu większych prac. Oto, zebrawszy nadmiar podeschniętych farb z palety, wytarłam szpachlę o szmatę i moim oczom ukazał się widok przepiękny! Na szmacie sam namalował się obrazek, radosny rozmazanymi barwami w lekkiej i swobodnej formie. Że też ja wcześniej tego nie zauważyłam, a tyle samoistnego malarstwa poszło precz! Od tamtej pory uważnie przyglądam się każdej szmacie, nim wyrzucę ją do kosza. Wycinam, co ciekawsze fragmenty, a te poddane już świadomemu działaniu z „niczego” stają się obrazami. Z czasem zaczęłam transponować małe formy do większych rozmiarów i tak powstała znacząca część kolekcji, która prezentowana jest na tej wystawie. Malowanie obrazów abstrakcyjnych jest dla mnie czystą twórczą radością, a ponieważ daleka jestem od jakichkolwiek ideologii, czy manifestów artystycznych pracuję w tym zakresie, można rzec – prawdziwie wolna. Owo NIC przybiera różne postacie i pozostawiam je dowolnej interpretacji odbiorcom. Zawarty w tych obrazach ładunek emocjonalny może prowadzić do rozmaitych skojarzeń. Uważam, że abstrakcji nie trzeba rozumieć, należy ją poczuć. I tak, jak to już miało miejsce, niektórzy odbiorcy znajdą w tych kompozycjach rozświetlone słońcem pejzaże, barokowe wnętrza kościołów, organiczne kształty przyrody, czy też (być może) wibrację radości, oplatanie melancholii, ból zranionego serca, bądź energię miłosnego uniesienia kochanków.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj