Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawa na ulicy Długiej: „Jakle, mazelonki, lajbiki z kiełbasą … moda raciborska sprzed 100 lat”

Facebook Twitter

Nowa plenerowa wystawa w Raciborzu. Na ulicy Długiej od strony rynku można oglądać ekspozycję pod wszystko mówiącym tytułem: "Jakle, mazelonki, lajbiki z kiełbasą ... moda raciborska sprzed 100 lat”. Wystawę przygotowało Muzeum w Raciborzu w oparciu o archiwalne fotografie z własnych kolekcji.

Fot. Facebook / muzeum w Raciborzu

To 20 plansz a na nich raciborskie stroje ludowe z XIX i XX wieku. Jak zachęcają w muzeum, archiwalne fotografie pokazują jak „chłopionki”- czyli kobiety nosząca na co dzień stroje ludowe, funkcjonowały w różnych przestrzeniach miasta, więc przy okazji można zobaczyć jak Racibórz się zmieniał.

Oglądający wystawę będzie miał okazję poznać charakterystyczne cechy naszego regionalnego stroju, nazwy gwarowe jego poszczególnych części. Na poszczególnych planszach poznamy ubiory młodych dziewcząt i stroje kobiet statecznych – mężatek. Wystawa podejmuje również temat szybkiego odejścia mężczyzn od ubierania tradycyjnego stroju na rzecz mody miejskiej. Na ekspozycji prezentowane są również stroje obrzędowe (komunijny i ślubny)

– czytamy w informacji od muzealników.

fot.facebook.com/muzeum.raciborz

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj