Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawa w Raciborzu: „Ślady tuszu na mieczu”

Facebook Twitter

Wystawa w Raciborzu, Zamek Piastowski zaprasza na wernisaż wystawy tradycyjnego japońskiego malarstwa. Prace tuszem autorstwa Mariusza Szmerdta zebrano pod tytułem: "Ślady tuszu na mieczu".

Jak czytamy w zaproszeniu, wystawa w Raciborzu to okazja, aby przenieść się do Japonii, w której występuje mistycyzm i filozofia, są wojownicy i gejsze. To malarska opowieść o kraju, który dla Europejczyka nadal jest tajemniczy i fascynujący.

„Ślady tuszu na mieczu”. Wystawa w Raciborzu na zamku

Krystyna Niklewicz: Powiat Raciborski, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu zapraszają we wtorek 24 stycznia do Domu Książęcego Zamku Piastowskiego w Raciborzu na wernisaż wystawy tradycyjnego japońskiego malarstwa, autorstwa Mariusza Szmerdta. Na wystawie zobaczymy obrazy, które „zabiorą” oglądających w opowieść o Japonii, tej feudalnej, w której występuje mistycyzm i filozofia, są wojownicy i gejsze splatający się ze sobą tworząc opowieść o kraju, który dla Europejczyka nadal jest tajemniczy i fascynujący

– zachęca Krystyna Niklewicz, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Krystyna Niklewicz dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu

Mariusz Szmerdt – częstochowianin, rocznik 1973, to członek International Chinese Calligraphy and Painting Society z siedzibą w Tokio – Japonia. Oprócz malarstwa japońskiego, prowadzi praktyczne warsztaty i wykłady z filozofii i historii związanej z tym zagadnieniem. Kolejną ścieżką artystyczną jest akwarela. Ilustruje również książki i gry, szczególnie te które są związane ze sztukami walki. Jego obrazy były prezentowane na wielu wystawach tak w Polsce jak i za granicą. Współpracuje z mistrzami i organizacjami sztuk walki – ilustracje, projekty graficzne. Prywatnie – trenuje karate Kyokushin, praktykuje buddyzm, zajmuje się strzelectwem (łuk tradycyjny), odtwarza wczesne średniowiecze – wikingowie, kolekcjonuje broń białą.

Sumi-e – tradycyjne japońskie malarstwo tuszem, praktykowane przez stulecia przez malarzy, jak również przez książąt, samurajów, mnichów buddyjskich. To wyselekcjonowana esencja świata, pozbawiona zbędnych ruchów pędzla i poprawek. To malarstwo magiczne, które wprowadza widza w świat pobudzający zmysły i wyobraźnię. Celem jest poczuć subtelność, delikatność rosy na wiosennej trawie. Zimno płatków śniegu, nietrwałość kwiatu wiśni. Zrozumieć szaleństwo wojownika, dynamikę walki i potężną siłę furii. Sumi-e to świat kresek, plam i kolorów, pozwalający przejść na drugą stronę – otulić się białym tłem, które zawiera w sobie pełnię, brakującą informację. Kiedy ciało tworzy jedność z umysłem, wówczas każdy ruch jest odzwierciedleniem stanu duszy artysty. Czasem ruchy wymagają spokoju i opanowania, a innym razem trzeba wybuchnąć siłą i energią aby pójść dalej.

Wernisaż o 16.00, wstęp wolny.

Wpis w mediach społecznościowych:

Zobacz nasze wideo z Raciborza:

https://www.youtube.com/watch?v=owwb3LPhMs4&list=PLNyPT7RU5L0u-sUFI9th8wjkuCH4ivNnX&index=19

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj