Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawy w Cieszyńskim Ośrodku Kultury – Dom Narodowy

Facebook Twitter

Aktualnie w galeriach mieszczących się w COK Dom Narodowy można zwiedzać dwie wystawy. Na parterze w Galerii Ceglanej można podziwiać wystawę „Malarstwo intuicyjne”, a w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej znajduje się wystawa „Meldunek stały. Sympozjum realnych postaw”.

Malarstwo intuicyjne

Od 31 lipca do 28 sierpnia w Galerii Ceglanej, mieszczącej się na parterze Domu Narodowego, można podziwiać wystawę „Malarstwo intuicyjne”. To ekspozycja, na której swoje prace prezentuje Anna Kańska-Górniak.

Anna Kańska-Górniak

Seniorka, malarka i fotografka. Malarstwo amatorskie traktuje jako Art Terapię. Zafascynowana wydobywaniem kolorów i tym co się pojawia na obrazach, promuje malarstwo amatorskie, organizując wystawy, wernisaże i tematyczne spotkania. Autorka unikalnego projektu „11 nietuzinkowych postaci Cieszyna”. Ukończyła I oraz II stopień kursu Vedic Art, czyli malarstwa intuicyjnego, które propaguje jako sposób na rozwój w przestrzeni serca. Vedic Art, nie jest zabawą w malarstwo intuicyjne, to głęboki proces rozwoju artystycznego i duchowego. W trakcie jego nauczania powstały prace przedstawiające jej wewnętrzny kolorowy świat, ego, duszę i marzenia. Artystka uprawia zdrowy tryb życia, ćwiczy jogę, trenuje ciało i umysł. Jest wzorem osoby na emeryturze. Realizuje się w projektach, które wspierają lokalną społeczność.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Domu Narodowego.

„Meldunek stały. Sympozjum realnych postaw”

Idea stojąca za tytułem wystawy odnosi się do pojęcia miejsca zamieszkania, przynależności, tożsamości – czy takie rozumienie miejsca, ma jeszcze sens we współczesnym świecie? Wystawa ma charakter konceptualno-opisowy, pokazujący sposoby myślenia o miejscu w formie dokumentacji artystycznej, szkiców, fotografii, obiektów, tekstów, rozmów, a także muzyki. „Meldunek stały” to pytanie i zaproszenie do dyskusji, to hasło wywoławcze, któremu pozwalamy rezonować. Artyści odpowiadają w sposób im właściwy, poprzez prezentację swoich obrazów, obiektów, rysunków, wypowiedzi audio lub powstałych tekstów.

W projekcie biorą udział: Krzysztof Gawlas, Jerzy Kronhold, Zbigniew Libera (obserwator), Krystyna Pasterczyk, Paulina Poczęta, Tadeusz Sławek, Agula Swoboda i Joanna Wowrzeczka. Koratorem jest Tom Swoboda we współpracy z Barbarą Głydą.

Wystawa, którą można oglądać w dniach 8 lipca – 14 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, mieszczącej się w Domu Narodowym, towarzyszy projektowi realizowanemu przez Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy „#ZdalanKultura. Meldunek stały” dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj