Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wzmożono kontrole w autobusach komunikacji miejskiej

Facebook Twitter

Nie wystarczy powiedzieć, że stan zdrowia uniemożliwia noszenie maseczki – mówią policjanci, którzy wspierają kontrolerów i kierowców autobusów w egzekwowaniu przepisów. Od września albo maseczka, albo zaświadczenie lekarskie.

Fot. rydultowy.pl

Bezpieczniej w autobusach komunikacji miejskiej

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z 15 kwietnia tego roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nakłada ono obowiązek m.in.

zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa w środkach publicznego transportu zbiorowego…

Wydumana astma nie pomoże

Nie zawsze kierowcy i kontrolerzy radzą sobie z pasażerami lekceważącymi przepisy bezpieczeństwa. Od kilku tygodni wspierają ich w tym policjanci. Funkcjonariusze interweniują w przypadku pasażerów, którzy, mimo próśb pracowników MZK i firm przewozowych, nie zasłaniają ust i nosa.

Niestety takie sytuacje się zdarzają. To stwarza zagrożenie dla innych podróżnych, którzy niejednokrotnie sami zgłaszają takie sytuacje

– mówi podinspektor Andrzej Gryboś, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju. Dodaje, że wbrew obiegowym opiniom, wyegzekwowanie obowiązku zakrywania ust i nosa jest możliwe.

Oczywiście gdy 85-latek tłumaczy policjantowi, że maseczka uniemożliwia mu swobodne oddychanie, a lekarz w tym przypadku nie zaleca jej stosowania, to podchodzimy do sprawy ze zrozumieniem. Jeśli natomiast grupka dwudziestolatków lekceważy przepisy i zasłania się astmą, która zawładnęła nimi wszystkimi, to wówczas konkretny przypadek weryfikujemy w toku postępowania wyjaśniającego

– mówi Andrzej Gryboś.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od września osoba bez maseczki zobowiązana będzie przedstawić zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do zakrywania ust i nosa.

500 zł i więcej

Osoby, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla innych pasażerów może spotkać sroga kara. Muszą się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł. To nie wszystko – jeśli skierowany zostanie wniosek do Sanepidu, to kara może wynieść nawet 30 tys. złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj