Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wznowiono powołania do 13. Śląskiej Brygady OT [FOTO]

Facebook Twitter

Już za dwa tygodnie o ponad 200 żołnierzy powiększy się 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. W piątek (31.07) 112. kandydatów na żołnierzy WOT przekroczyło bramę gliwickiego batalionu.

Punktualnie o 7:00 rozpoczęło się pierwsze w województwie śląskim powołanie do OT (Obrony Terytorialnej). Kolejnych blisko 100. stawi się w jednostce za tydzień na tak zwane szkolenie wyrównawcze.

To pierwsze szkolenie podstawowe od czasu pandemii Convid-19. Jak przyznaje dowódca 13. ŚBOT, płk Tomasz Białas działania żołnierzy w ramach akcji „Odporna wiosna” zachęciły wiele osób do podjęcia wyzwania i dołączenia  do grona „terytorialsów”.

– Widzimy bardzo duże zainteresowanie służbą w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po tym jak mieszkańcy regionu zobaczyli nasze działania w czasie pandemii. Wiele osób zobaczyło sens naszej służby i zdecydowało się do nas dołączyć

– powiedział płk Białas.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci otrzymują umundurowanie i ekwipunek oraz załatwiane są kwestie ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16. dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga wojskowa.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy już prawie tysiąc terytorialsów.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022