Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

XI Bieg Ogniowy w Żorach: Blisko 700 biegaczy na starcie wyjątkowego wydarzenia [FOTO]

Facebook Twitter

Bieg Ogniowy w Żorach już od 11 lat towarzyszy wielkiemu Świętu Ogniowemu, które ustanowione zostało ponad trzy wieku temu. To wówczas tragiczny pożar strawił niemal całe miasto.

Bieg Ogniowy w Żorach

Bieg Ogniowy towarzyszy od lat procesji i świętu ogniowemu w Żorach

Blisko 700 biegaczy i biegaczek stanęło na starcie 11  już Żorskiego Biegu Ogniowego. Impreza, co stało się już tradycją, jest jednym z wydarzeń obchodów Święta Ogniowego ustanowionego ponad 300 lat temu po ogromnym pożarze, który strawił większość miasta. Organizowany od 11  lat bieg przyciąga rzesze zawodników i zawodniczek, to nocny bieg, który ma swój wyjątkowy klimat, bo na trasie nie brakuje kibiców i… ognia. W tym roku najszybszy był biegacz z Radlina Mateusz Mrówka:

Mateusz Mrówka: W tamtym roku byłem drugi, w tym roku wygrałem. W tym roku stwierdziłem, że pobiegnę poniżej 15 minut, bo było ciężko, żeby złamać rekord trasy, tym bardziej, że od początku biegłem sam. Jestem zadowolony z wyniku, gdyby była rywalizacja, na pewno bym dzisiaj powalczył o rekord trasy. Trasa jest wymagająca, bo to nie jest płaski bieg. Są podbiegi, zbiegi, więc trzeba naprawdę dobrze pobiec. Atmosfera na trasie była bardzo, bardzo dobra, bo było dużo kibiców, więc warto było dzisiaj wystartować takim biegu.

Mateusz Mrówka

Wśród kobiet zwyciężyła Sandra Michalak z Wisły Wielkiej pod Pszczyną:

Sandra Michalak: Pierwszy raz, trasa rzeczywiście wymagająca, ale rzeczywiście udało się fajny rezultat osiągnąć. Jestem zadowolona. Warunki dopisały, tylko biegać. Kibice  na trasie, były ognie, fakt faktem ktoś jak już biegnie na wynik to jest bardziej skupiony na sobie, ale rzeczywiście dało się odczuć tą atmosferę kibiców. Fajnie się biega przede wszystkim wieczorem, zawsze w mojej ocenie wieczorem padają lepsze wyniki, lepiej się biega, jest lepsza wydolność, tylko trzeba czekać po prostu cały dzień na ten wyczekiwany start.

Sandra Michalak

Zadowolony po biegu był jeden z organizatorów wydarzenia, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach, Marek Utrata

Marek Utrata: Co jest w tym biegu takiego ciekawego? Ano to, że on jest biegiem przypisanym świętu ogniowemu, a święto ogniowe jest nietuzinkową imprezą, jedyną w skali Europy, a nawet świata. Biegnąc przy udziale pochodni, przy udziale kibiców, którzy trzymają pochodnie, przy udziale zaproszonych gości,  którzy stoją na stanowiskach na trasie i często używają tego ognia jako ozdoby dodatkowej – to wszystko stwarza taki wyjątkowy klimat i dlatego ten bieg cieszy się tak dużym powodzeniem.

Marek Utrata

Żorski MOSiR już teraz zaprasza na drugie największe biegowe wydarzenie w mieście, 17-tą już edycję Żorskiego Biegu Ulicznego, którą zaplanowano 13-go października. Natomiast najbliższa impreza to „Biathlon dla każdego” w Parku Cegielnia już za niespełna dwa tygodnie w sobotę 25-go maja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024