Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

XI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik’2018

Facebook Twitter

Święto muzyki jazzowej już od piątku (17.08). Do niedzieli (19.08) na festiwalowej scenie na terenie rybnickiego kampusu najlepsi z najlepszych w swoim gatunku. Sprawdźcie program wydarzenia!

fot. teatrziemirybnickiej.pl

PROGRAM

Piątek, 17 sierpnia

  • 14.00 – festiwal piw rzemieślniczych, strefa food-trucków oraz Rybnicki Dzień Bluesa! Prelekcje, pokazy i panele dyskusyjne związane z piwowarstwem i piwem rzemieślniczym.
  • 18.00 – zespół Sekcja z Włoch
  • 19.30 – zespół Forsal

Wstęp wolny. Koncerty festiwalowe, Estrada na Kampusie, ul. Rudzka 13

Sobota, 18 sierpnia

  • 12.00 – JAZZ NA ULICY koncerty zespołów festiwalowych SSBB i BS Ensemble w Halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego
  • 16.00 – Parada Nowoorleańska – przejście korowodu trasą: Pl.Jana Pawła II przy Bazylice – Deptak – Jana III Sobieskiego – Rynek – Kościelna – Kampus

Koncerty festiwalowe, Estrada na Kampusie, ul. Rudzka 13

  • 17.00 – BS Ensemble
  • 18.30 – Piotr Tłustochowicz (voc.) + South Silesian Brass Band

Wstęp wolny

Teatr Ziemi Rybnickiej

  • 21.00 – Jam Session w sali kameralnej, Bilety: 10 zł, KUP BILET

Niedziela 19 sierpnia

Koncerty festiwalowe, Estrada na Kampusie, ul. Rudzka 13

  • 17.00 – Stanley Breckenridge (voc.) + Jazz Band Ball Orchestra
  • 19.00 – Tribute To Sinatra – Wojciech Myrczek & FJT Orchestra

Wstęp wolny

SEKCJA Z WŁOCH
Zespół powstał pod koniec 2008 r. z potrzeby tworzenia uniwersalnej muzyki. Początkowo działał pod nazwą „ Sekcja z Włoch”. Na swoim koncie ma występy na kilku imprezach muzycznych m.in. International Blues Challenge, Rybnik Blues Festiwal, Żubrowisko, Oldboy Rock&Blues Festiwal, Śląski Jazz Club w Gliwicach czy Harris Jazz Piano Jazz Bar w Krakowie. Od listopada 2016 roku zespół SEKCJA Z WŁOCH działa w nowym składzie, do którego dołączyły dwie wokalistki. – Bazujemy głównie na własnej twórczości, a przy tworzeniu muzyki i jej prezentacji skupiamy się przede wszystkim na szacunku dla słuchacza. Na koncertach autorski repertuar wzbogacamy o covery. Wywodzimy się z różnych środowisk muzycznych od rocka do jazzu przez blues otwieramy się jednak na nowe kierunki, nowe brzmienia, nowe fascynacje, stąd wiele w naszej muzyce elementów funk, swing i duże pole dla improwizacji.
Skład zespołu:
Tatiana Łochowicz – wokal
Maria Olborska – wokal
Tomasz „Blómer” Strokol – gitara, wokal
Sylwiusz Krakowczyk – gitara
Adam „Gucio” Dawidziuk – git. basowa
Marek „Sonor” Stokowski – perkusja

FORSAL
Powstały w 2013 roku zespół Forsal od początku swego istnienia jest grupą przyjaciół, którzy za misję obrali sobie prezentowanie słuchaczom ambitnej, autorskiej, okraszoną dużą dawką improwizacji muzyki. Początkowo twórczość zespołu oparta była na amerykańskich utworach bluesowych w stylistyce West Coast, która z czasem przerodziła się we własny pomysł na autorską muzykę. W efekcie podczas koncertów usłyszeć można utwory o charakterze bluesowym, blues-swingowej, funky, rock, a nawet jazz. Twórczość ta wzbogacona jest nietuzinkowymi polskimi tekstami. Perfekcyjna sekcja, intrygująca gitara elektryczna, świetnie brzmiące organy Hammonda i harmonijka ustna oraz bardzo dobry kontakt lidera z publicznością w połączeniu z charakterystycznym pomysłem na śpiew daje niepowtarzalne i unikatowe brzmienie w skali całego kraju.
Zespół można było usłyszeć m.in. na najważniejszych festiwalach w kraju i zagranicą:
Rawa Blues Festival, Suwałki Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Blues Aperitiv (laureat eliminacji do festiwalu Blues Alive) (CZ), Bluesroads Festiwal Kraków (laureat konkursu 2014), Rybnik Blues Festiwal (laureat Konkursu), Imielin Blues Festiwal (laureat konkursu 2017), New York Festiwal (wyróżnienie 2014), Ochota Blues Festiwal, Festiwal Blues nad Bobrem, Krosno Blues Festiwal, Blues na Siewierskim Zamku, Meskalina Blues Festival.
Skład zespołu:
Jakub Konieczko – śpiew, harmonijka ustna,
Adrian Lewandowski – gitara elektryczna,
Dariusz Drążkiewicz- instrumenty klawiszowe,
Wojciech Pachuta – gitara basowa,
Damian Smoliński – perkusja.

BARTOSZ SMORĄGIEWICZ ENSEMBLE
Bartosz Smorągiewicz – klarnet, saksofon
Marcin Skaba – skrzypce
Sebastian Iwanowicz – gitara
Piotr Domagalski – kontrabas
Grupa powstała w 2014 roku. Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja powoduje entuzjastyczne przyjęcie na koncertach. Zespół występował m.in. Na festiwalu Dreszer Jazz w Warszawie, Strefa ciszy w Łazienakach Królewskich, Dzieżgońskich spotkaniach z Old Jazzem, Muzyczne Piątki w Zgorzelcu, Festiwal Emancje organizowany przez Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego, Koncertach Promenadowych w Katowicach, czy Jazz na Kresach w Zamościu. W sierpniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Hustle & Bustle.
PROGRAM:
– Hustle & Bustle to zderzenie europejskiego jazzu wywodzącego się od Django Reinharda z formalizmem muzyki klasycznej oraz współczesną instrumentacją muzyki jazzowej, łączące elementy wielnarodowościowym folkloru. W oddźwięku jest ona energetyczną wirtuozerią z dodatkiem melancholii. Autorskie kompozycje łączą elementy cygańskiego swingu, walca musette, bossy i bluesa w nowej współczesnej odsłonie.

SOUTH SILESIAN BRASS BAND – gospodarze festiwalu
W 1974 roku powstał w Chwałowicach (istniejący do dziś!) zespół South Silesian Brass Band. Piotr Cupok, ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach, z grona członków orkiestry wybrał grupę uzdolnionych chłopców. Podjął próbę stworzenia zespołu jazzu tradycyjnego z ich udziałem. Grupa składająca się z nastolatków przybrała żartobliwą nazwę Jarapataj Band. Adepci jazzu rozpoczęli trudną drogę do poznania istoty nieznanej im dotąd muzyki. Na początku program zespołu składał się głównie z popularnych piosenek (takich jak „Karliku, Karliku, co tam robisz w Rybniku”) i kompozycji lidera (impresje szkolne). Szybko jednak zespół zaczął grać standardy, a co za tym idzie, próbował improwizować.

STAN BRECKENRIDGE & JAZZ BAND BALL ORCHESTRA
W Królewskim Mieście Kraków przyszedł na świat zespół o nazwie „Jazz Band Ball”. Stało się to w 1962 roku z inicjatywy Jana Boby i Jana Kudyka, w ów czas studentów P.W.S.M w Krakowie. Bardzo krótko zespół zespół był oktetem, zaś obok tak wyrafinowanego instrumentu jak bandżo, na występach pojawiała się też tuba, jako instrument melodyczny! Pierwszy znaczący sukces „Jazz Band Ball” (JBB) miał miejsce we Wrocławiu w roku 1966, gdy zespół zajął pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Od tego wydarzenia JBB stał się bardziej aktywny estradowo. Najpierw występował w kraju, a niedługo później również za granicą, koncertując na w byłej Jugosławii, NRD czy Austrii. Z początkiem lat siedemdziesiątych JBB zaczyna swoje pierwsze wojaże w nieosiągalnych wcześniej miejscach za tak zwaną „żelazną kurtyną”, czyli w państwach Europy Zachodniej. Przy tej okazji zespół za namową Niemieckiego managera modyfikuje swoją nazwę. Tak powstaje używana do dzisiaj nazwa: „Jazz Band Ball Orchestra” (JBBO).
Od połowy lat siedemdziesiątych JBBO jest częstym gościem na międzynarodowej scenie jazzowej z racji ciągłych koncertów po całej Europie. Na przestrzeni tych lat band koncertuje najczęściej w ówczesnej Niemieckiej Republice Federalnej, stanowiącej dla muzyków swego rodzaju scenę wypadową w inne miejsca Europy. Sukcesywnie muzycy zdobywają kolejne kraje, między innymi: Holandię, Belgię, Szwajcarię, Finlandię, Szwecję, Danię, Norwegię, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Niemiecką Republikę Demokratyczną, Izrael, Irlandię, Włochy, Rumunię, Bułgarię, Francję, Hiszpanię wraz z Wyspami Kanaryjskimi i Ibizą. Ważnym wydarzeniem w historii JBBO jest zaproszenie zespołu na jeden z największych Festiwali Jazzu Tradycyjnego w USA, słynny „Sacramento Dixieland Jubilee” w Kalifornii, później znany jako „Sacramento Jazz Jubilee”. Znamienne jest, że od 1979 r. zespół był zapraszany na ten festiwal przez dwadzieścia kolejnych lat!
Aktualnie skład zespołu JBBO tworzą:
Bogdan Wysocki /trąbka, wokal/ od 2016
Jacek ”Jacky” Mazur /klarnet, saksofon tenorowy, wokal/ od 1983
Marek Michalak /puzon, wokal/ od 1977
Wojtek Groborz /fortepian/ od 1987
Tolek Lisiecki /kontrabas/od 1968
Wiesiek Jamioł /perkusja/od 1999

WOJCIECH MYRCZEK & FJT ORCHESTRA
SINATRA 2018
To koncert poświęcony wielkiemu artyście, jakim niewątpliwie był Frank Sinatra, w dwudziestą rocznicę jego śmierci. W rolę wielkiego Franka wcieli się wybitny wokalista jazzowy młodego pokolenia Wojciech Myrczek, któremu towarzyszyć będzie FJT Orchestra. W programie koncertu znajdą się niezapomniane przeboje z repertuaru Sinatry: “Cheek To Cheek”, “Night & Day”, “New York, New York”, “The Lady Is A Tramp”, “Fly Me To The Moon”, “I’ve Got You Under My Skin” oraz wiele innych. Podczas koncertu słuchacz zostanie przeniesiony w czasie, aż do złotych lat ery swingu, bowiem wszystkie utwory będą wykonywane w oryginalnych opracowaniach największych aranżerów jak: Quincy Jones, Billy May, Neal Hefti, Don Costa, Nelson Riddle, Billy Byers, w tych samych, które Sinatra wykonywał ze słynnymi orkiestrami Count Basiego, Quincy Jonesa, Woody Hermana, czy Tommy Dorseya. Solista oraz profesjonalny skład orkiestry gwarantują najwyższy poziom wykonawczy.

FJT Orchestra

Orkiestra Fundacji Jazzu Tradycyjnego, która powstała w celu kultywowania i propagowania w dzisiejszych czasach muzyki swingowej ery big bandów lat 30-40stych ubiegłego wieku. Orkiestra ma w swym repertuarze oryginalne aranżacje z tamtych lat, te same, które wykonywały orkiestry Glenna Millera, Counta Basiego, Duka Ellingtona, Benny Goodmana oraz inne, popularne big bandy złotych lat Swingu. Członkami 18-osobowej orkiestry są znakomici instrumentaliści z wieloletnim doświadczeniem, nabytym w czołowych zespołach i orkiestrach jazzowych oraz rozrywkowych, którzy z ogromną swobodą poruszają się w stylistyce swing. Założycielem i liderem orkiestry jest Adam Solski – puzonista, aranżer, kompozytor i autor tekstów, absolwent Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, fundator i prezes Fundacji Jazzu Tradycyjnego, twórca oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Polish Happy Jazz Fest”. Współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Holly Lipton (USA), Jamie Michael Stewart (Anglia); Jane L. Powell (USA), Gary Guthman (USA), Bill Prince (USA), Vaughn Roberts (Nowa Zelandia), Ed Sherry (USA), Vadim Brodski (Polska) oraz wieloma big bandami i orkiestrami, między innymi z Orkiestrą Rozrywkową PRiTV w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego. Założyciel i lider zespołu Enerjazzer i Gliwice Brass Quintet.
Członkowie orkiestry:
Sławomir Firut (lead tp), Michał Pradela (tp), Krzysztof Bukowski (tp), Rafael Wojaczek (tp), Sławomir Rosiak (tb), Konstanty Janiak (tb), Adam Solski (tb), Dawid Klahs (b tb), Dawid Główczewski (as, fl), Kamil Kułach (as, cl, fl), Marcin Żupański (ts, fl), Jacek Hornik (as, cl, fl), Tomasz Kajkowski (bs), Piotr Matusik (p), Andrzej Trefon (g), Henryk Stanoszek (dr), Adam Tadel (b).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj