Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

XII Boguszowickie Dni Młodych

Facebook Twitter

To propozycja na weekend (18-20.10.) dla fanów muzyki alternatywnej, ska i reggae. W piątek (18.10.) od godziny 18.00 zagra zespół Cała Góra Barwinków, będziemy mogli usłyszeć też Sari Ska Band oraz gości z Chorwacji. W sobotę (19.10.) spora dawka muzyki alternatywnej: polskie zespoły HABAKUK i APTEKA.

18 października (piątek), godzina 18.00

CGB – Cała Góra Barwinków działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1998. Należy do najważniejszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady z mocnymi wpływami punk rocka. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie.
Grupa ma na koncie cztery płyty długogrające – „Cała Góra Barwinków”, „Kocham kłopoty”, „24 godziny” i tegoroczną „Beat 2 Meet U” (premiera w sierpniu). CGB słynie z świetnie przyjmowanych, energetycznych koncertów w całej Polsce i za granicą. Wystąpiła dotąd na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae’owych w naszym kraju, a także na dużej scenie Przystanku Woodstock, a także brała udział w trasie Punky Reggae Live .
19 października (sobota), godzina 16.00
HABAKUK pochodzący z Częstochowy, czołowy zespół polskiej sceny reggae. Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka.
APTEKA to jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Istnieje od ponad 25 lat. Jest czołowym przedstawicielem tzw. Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków („Synteza”, „AAA…”, „Big Noise”, „Narkotyki”, „Live’92”, „Urojone całe miasto”, „Menda”, „Spirala”, „Apteka”) i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagrody i wyróżnienia prestiżowych periodyków muzycznych.
APTEKA od lat zajmuje czołowe miejsce na polskim rynku muzycznym. Jest niezależną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. To przywilej dany tylko nielicznym. APTEKA to trans, psychodelia, rock, niesamowita energia i żywiołowość – o czym najlepiej przekonać się w czasie występów na żywo. Jędrzej „Kodym” Kodymowski: „Zespół, grupa, środowisko związane z nazwą „Apteka” to, nieograniczona hurtownia pewnej filozofii życia.
Nieelastyczna, a jednocześnie fantastycznie współgrająca z aktualnym tłem, daleka od pochlebstw, a jednak zespalająca tak skrajne życiowe ekstrema(…)”.W sobotę (19.10.) będzie można także usłyszeć nowy projekt Piotra Hartmana, czyli dość dobrze znanego jako Piter Pan Beatbox oraz dwa zespoły grające alternatywę /punk/ska – Nietypowy Stan i Digitus Medius.

20 października (niedziela), godzina 16.00

Przegląd lokalnych zespołów. Na scenie Domu Kultury w Boguszowicach pojawią się m.in. metalowy Feniks z Jastrzebia Zdroju, punkowy Don’t Do That alternatywny Regal Blue z Rybnika, świetny elektroniczny projekt ”Anngie vs Kasper B” , Rethorn z Rybnika wykonujący mieszankę rocka z metalem, czy rockowe Hajva z Gliwic oraz pop rockowy November. Będzie to dość mocna mieszanka szeroko rozumianego rocka.Wzorem lat ubiegłych BDM łączyć będzie muzykę z prezentacją kina offowego oraz wystawami. W tym roku filmy będzie można oglądać pomiędzy koncertami w sobotę
i niedziele. Zaprezentowane zostaną filmy nagrodzone podczas KAMERALNEGO LATA 2013, organizowanego przez Stowarzyszenie Film Forum m.in. „Nasza zima zła” – Grzegorza Zaricznego, 59 Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, 10 Usteckiego Festiwalu Filmów Amatorskich, czy 16 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Cinema z Poznania.

Festiwalowi będzie również towarzyszyć wystawa fotografii „MAKRO-CYBER-FOTO”, przygotowana przez Jerzego Pustelnika. Jerzy Pustelnik, w ubiegłym roku na BDM pokazywał zdjęcia z festiwali jazzowych , tym razem przygotował fotografowane wnętrza urządzeń komputerowych w makro. Jerzy Pustelnik zrealizował już siedem wystaw indywidualnych, prezentował on także swoje zdjęcia w Warszawie podczas Festiwalu „Jazz Jamboree 1999″, na Bielskich Zadymkach Jazzowych, na Cieszyńskiej Jesieni Jazzowej i na Silesian Jazz Meating w Rybniku.

Ostatnie wystawy „Jazz We Dwoje” oraz „Jazz z pierw¬szych i ostatnich rzędów” zostały zrealizowane wspólnie z żoną Karo¬liną. Towarzyszyły one festiwalom jazzowym: Cieszyńska Jesień Jazzowa – Cie¬szyn 2009 oraz Jazz w Ruinach – Gliwice 2010. Jego motto artystyczne: „Pokazać to, co wszyscy widzą, aby zobaczyli”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj