XII Półmaraton Księżycowy w Rybniku za nami

To była już 12. edycja Półmaratonu Księżycowego w Rybniku. Na starcie stanęło blisko tysiąc biegaczy i biegaczek. Większość pokonała dystans ponad 21-en kilometrów, część zdecydowała się przebiec trasę o długości 10 kilometrów.

Wśród uczestników półmaratonu był na przykład Mateusz Banaszkiewicz z Kabaretu Młodych Panów:

Mateusz Banaszkiewicz: Super, pogoda dopisała, trasa była rewelacyjna – nad Nacyną, rewelacyjnie chłodziło, więc było bardzo pozytywnie. Było szybko, bo 1 godzina 43 minuty, czyli bardzo fajnie jak na mnie. Bałem się o kostkę, bo miałem lekką kontuzję. Ale dzisiaj super poszło. Impreza rewelacja. To jest fajne, że taka impreza dzieje się u nas w Rybniku, gdzie człowiek wychodzi z mieszkania i może sobie spokojnie pobiegać.

Ostatecznie zwycięzcą półmaratonu został Ukrainiec Mykoła Meusha (1h 5min 46sek), drugi na mecie z dwuminutową stratą był rybniczanin Dawid Malina:

Dawid Malina: Byłem drugi. Biegło się całkiem dobrze. Pierwsza piątka nie była za szybka, ale od 5 km zawodnik z Ukrainy ruszył i trójka od 5 do 8 kilometra była bardzo mocna. Od 8 kilometra każdy biegł swoim tempem. Było ciepło. Warunki jak na czerwiec względne do biegania. Zawsze mogłoby być chłodniej. Jak się noga kręci, to da się w takie pogodzie biegać. Nie chodzi tylko o wyniki sportowe, ale o towarzystwo o to, żeby spędzać fajnie czas, a przy okazji na sportowo.

Dodajmy, że trzeci na mecie był zawodnik z Radlina Mateusz Mrówka. Wśród kobiet zwyciężyła Ukrainka Walentyna Weretska (1h 22min 28sek). Najszybsza z Rybniczanek, Joanna Griman zajęła czwarte miejsce:

Joanna Griman: Chciałam dzisiaj powalczyć o życiówkę, ale się nie udało. Nie mogłam do końca utrzymać takiego tempa, jakie bym chciała. Tak czasem bywa, ale ogólnie się cieszę. Fajny bieg jak zawsze. Mam do tego biegu sentyment. Bardzo dużo osób, dużo kibiców na trasie, bębenki, przybijaliśmy piątki. Chciałabym powalczyć o Grand Prix w tym roku. Bieg Wiosny zaliczony, teraz Księżycowy, także walczymy dalej – biegamy dalej.

Półmaraton Księżycowy zaliczany jest do wspomnianego Biegowego Grand Prix Rybnika 2022 w skład którego wchodzą jeszcze Bieg Wiosny, Kamień Extreme i Bieg Barbórkowy. Rybnicka impreza jest także jedną z cyklu PKO Korona Śląskich Półmaratonów 2022.