Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

XV Międzynarodowy Turniej Judo SILESIA CUP – RYBNIK 2022

Facebook Twitter

350 młodych dżudoków stanęło na starcie 15. Międzynarodowego Turnieju Judo SILESIA CUP - RYBNIK 2022. Impreza w hali widowiskowo sportowej w Rybniku-Boguszowicach była dla wielu pierwszym startem w rozpoczynającej się karierze.

Walczyły dzieci, ale także młodzicy i juniorzy młodsi z 23 klubów w Polsce. Nie wynik w tych zawodach był najważniejszy – mówił wiceprezes Polskiego Związku Judo i prezes Polonii Rybnik, Juliusz Kowalczyk.

Juliusz Kowalczyk: To rodzice napędzają, już, w tym wieku chcą wyniku swoich najmłodszych, a to nie jest najważniejsze, szczególnie w tych dzieciach. Najważniejsze, żeby dzieci przyszły, trenowały, oswajały się z rywalizacją. Znajdowały radość w tym, że trenują, że uprawiają aktywność fizyczną jakakolwiek ona by była, ale jest aktywnością fizyczną. Jest ona bardzo wartościowa. Nie wynik dla tych dzieci jest najważniejszy, ale udział. Cieszymy się, że jest tak liczny udział zawodników

Takie turnieje są bardzo potrzebne, dzieci zbierają swoje pierwsze sportowe doświadczenia

– dodaje Artur Kejza prezes i trener innego rybnickiego klubu dżudo, Kejza Team.

Artur Kejza: To dla dzieci jest zabawowe. Ich nie można zmuszać do startu. Dziecko musi chcieć same. Można powiedzieć, że jest to przyzwyczajanie ze stresem, halą i na prawdę z pierwszymi porażkami. Żeby być sportowemu – i przypomnę tu takie słowa w klubie, które chodzą i są kluczowa, powiedział to Piotr Kuczera do tych młodych zawodników – nie martwcie się, bez porażki nie ma sukcesu i trzeba się głównie nauczyć.

Czy na takich zawodach można już wskazać przyszłych mistrzów?

Artur Kejza: Nie, to jest za wcześnie. Można powiedzieć, że ktoś ma możliwości, ale prawdziwy zawodnik rodzi się w trudach. Bo to jest trudna dyscyplina. Trzeba być upartym, dążyć do celu. Z czasem młoda osoba staje się zawodnikiem. Naprawdę nie wiem, kto od razu określa, że będzie ta osoba, danym zawodnikiem. Ja sam patrząc na Piotra Kuczerę i na pozostałych zawodników to nigdy nie powiedziałem, że oni będą w seniorach najlepsi. A tak naprawdę trzeba wytrwać do tego momentu.

Dodajmy, że w klasyfikacji medalowej turnieju zwyciężyła Gwardia Tychy, na drugim miejscu był Kejza Team a na trzecim Polonia Rybnik. Medal zdobywali także zawodnicy z Rydułtów, Cieszyna, Jastrzębia i Pawłowic.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj