Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

XVII Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Facebook Twitter

310 uczestników z 27 ośrodków wsparcia plus 113 wolontariuszy. Jutro (13.06.) na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu w Wodzisławiu będą rywalizować w Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych.

Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych to jedna z największych tego typu imprez sportowo-rekreacyjnych na Górnym Śląsku. W ubiegłym roku wzięło w niej udział prawie 400 osób niepełnosprawnych, aż z dwudziestu jeden ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej, zakładów opiekuńczo – leczniczych, ośrodków rehabilitacyjnych, szkół integracyjnych, stowarzyszeń z terenu całego województwa śląskiego, jak również z pobliskich Czech.

Organizatorem XVII Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych, podobnie jak poprzednich edycji jest Powiat Wodzisławski. Od samego początku głównym celem imprezy jest integracja środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także umożliwienie im udziału w zawodach sportowych, gdzie od wyniku sportowego ważniejszy jest sam udział w imprezie, a także takie wartości, jak przyjaźń, solidarność i fair play.

Oprawa Olimpiady ma bardzo uroczysty i widowiskowy charakter. Rozpoczęcie i przemarsz z flagą olimpijską, zapalenie znicza olimpijskiego i wciągnięcie flagi na maszt dodaje tej imprezie sportowego charakteru i jest wielkim przeżyciem dla jej uczestników. Oprócz różnorodnych konkurencji sportowych, dopasowanych stopniem trudności do możliwości niepełnosprawnych zawodników, na wszystkich czeka poczęstunek i wspólna zabawa z animatorami.

Wśród dodatkowych atrakcji znajdą się w tym roku m.in. przejażdżki na motorach Harley Davidson, możliwość wjazdu na wysokość drabiną strażacką, animacje i bajkowe maskotki Teatru Wodzisławskiej Ulicy, gigantyczne bańki mydlane, pokazy taneczne i wiele innych niespodzianek. W tym roku na Olimpiadzie będzie też czynne stanowisko informacyjno- edukacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej Wodzisław Śląski.

Na stoisku będzie można m.in. popróbować swych sił w pokonywaniu toru przeszkód z założonymi narkogoglami i alkogoglami. Organizatorzy przygotowali też dodatkowe niespodzianki. W imprezie pomagać będą wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Rangę imprezy dodatkowo podnosi patronat nad Olimpiadą przyjęty przez Polski Komitet Paraolimpijski. Wręczenie pucharów dla drużyn i medali (które otrzymają wszyscy uczestnicy) rozpocznie się ok. godz. 13.00. (w zależności od ilości uczestników i pogody).

Jeszcze do 6 czerwca trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w tej wyjątkowej imprezie. Warunkiem uczestnictwa jest potwierdzony lub widoczny stopień niepełnosprawności. Zgłoszenia udziału w Olimpiadzie, przez ośrodki zajmujące się pomocą osobom niepełnosprawnym (stowarzyszenia, warsztaty, szkoły, ośrodki wsparcia itp.), należy dokonać poprzez przesłanie zgłoszenia do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach na adres e-mail: wtz@woloizol.com.pl. Do udziału można zgłaszać się też indywidualnie. Regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie startowej TUTAJ.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. (32) 412 09 61 w wodzisławskim starostwie lub osobiście w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu.

Zobacz jak było w ubiegłych latach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj