Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

XXIII Interdyscyplinarny Plener Artystyczny

Facebook Twitter

Na przełomie czerwca i lipca 40-osobowa grupa młodych artystów wzięła udział w XXIII Interdyscyplinarnym Plenerze Artystycznym Pracowni Plastycznej Creatio „Alpejska Paleta Słońca”. Wyjazd ten rozpoczął tegoroczny cykl wakacyjnych plenerów organizowanych kolejno przez wszystkie pracownie Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

Słowenia z alpejskimi szczytami i jeziorami była miejscem działań artystycznych, bazą mieszkalną i krainą kulturowych odkryć. Natura i dziedzictwo regionu były tematem i inspiracją do codziennych zajęć z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, fotografii i kreatywnych zabaw kulinarnych. Działania plastyczne były wzbogacone wspólnym muzykowaniem, śpiewem i nauką gry na ukulele. Tradycyjnie i barwnie – z wiankami, kwiatami, płonącymi świecami grupa obchodziła także Noc Świętojańską.


Poza częścią artystyczną ważną rolę odegrały zajęcia rekreacyjne. Codziennie organizowane były gry i zabawy integracyjne, konkurencje wodne czy rozgrywki sportowe. Wszyscy artyści próbowali swych umiejętności pływając kajakami po jeziorze Bohinj, wiosłując na SUP-ach i maszerując z kijami Nordic Walking. W czasie pleneru grupa zwiedziła Bled, wąwóz Vintgar, niezaludnione cyple i plaże w Triglavskim Parku Narodowym, górę Vogel, miasteczka Radovljica i Ribcev Laz oraz Muzeum Belweder i Starówkę w Wiedniu.


Najtrudniejszym zadaniem artystycznym dla najmłodszych było nakręcenie baśni filmowej inspirowanej starą słoweńską legendą o Zlatarogu. Jako, że większość uczestników raz pierwszy brała udział w plenerze, ALPEJSKA PALETA SŁOŃCA stała się dla nich równocześnie wielką przygodą i wyzwaniem. Wszystko to będzie można zobaczyć na wystawie poplenerowej, która odbędzie się we wrześniu br. w Rybnickim Młodzieżowym Domu Kultury.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021