Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Z Madery prosto do Rybnika. Jak wygląda walka z pandemią koronawirusa w Portugalii?

Facebook Twitter

Mafalda Andrade pochodzi z Portugalii, dokładnie z Madery. Do Rybnika przyjechała w styczniu tego roku w ramach wolontariatu. Pierwsze co ją urzekło po przyjeździe do Polski do śnieg, mówi, że cieszyła się jak dziecko. Jak wygląda walka z koronawirusem w jej kraju? Jakie są jej wrażenia po przyjeździe na Śląsk do Rybnika?

Radio 90: Kiedy przyleciałaś do Polski?

Mafalda Andrade: Przyleciałam 14 stycznia tego roku.

Radio 90: Dlaczego wybrałaś akurat Polskę?

Mafalda Andrade: Ponieważ jest to zupełnie odmienne miejsce. Mieszkam na małej wyspie, a Polska to duży kraj. Klimat i ludzie tu są kompletnie inni, potrzebowałam odmiennego miejsca do zrelaksowania się, rozpoczęcia mojej przygody z podróżami. Wybrałam Polskę, bo jest inna, niż Portugalia, ale ta inność mi się podoba.

Radio 90: Ile masz lat?

Mafalda Andrade: Mam 19 lat.

Radio 90: Aktualnie uczysz się, pracujesz?

Mafalda Andrade: Skończyłam szkołę rok temu, aktualnie robię sobie przerwę w nauce. Teraz podróżuję i poznaję ludzi. Kiedy wrócę do domu, rozpocznę naukę na studiach albo pójdę do pracy.

Radio 90: W całej Europie, ale i nie tylko, mamy stan epidemii, jak wygląda walka z koronawirusem w Portugalii?

Mafalda Andrade: Teraz jest lepiej, ale w ostatnim miesiącu mieliśmy wzrost zachorowań z powodu niektórych emigrantów, którzy wracali od swoich rodzin. To była trochę zła sytuacja, ale teraz stopniowo jest coraz lepiej. Jesteśmy małą wyspą, więc musimy być bardzo ostrożni, ale z dnia na dzień jest lepiej.

Radio 90: Na Maderze także musicie się podporządkować restrykcjom? Nosicie maski, zachowujecie dystans?

Mafalda Andrade: Tak, na ulicach musimy nosić maski, jeżeli nie masz na sobie maski, musisz zapłacić mandat. Sklepy są zazwyczaj zamknięte od godz. 17:00, nawet może i szybciej, ale tego nie jestem pewna. Wszystko jest pozamykane, ludzie utrzymują dystans społeczny, noszą maski.

Radio 90: Miałaś jakieś trudności w czasie podróży do Polski?

Mafalda Andrade: Musiałam wypełnić mały dokument, odpowiadałam w nim, że będę na 10-dniowej kwarantannie. Kiedy byłam na kwarantannie policja przychodziła do mnie pytała o moje imię i upewniali się, że jestem w domu. Ogólnie, nie było jakiegoś wielkiego problemu i wszystko przebiegło poprawnie.

Radio 90: Co Portugalczycy myślą na temat pandemii koronawirusa?

Mafalda Andrade: Nie ma jakiejś ogólnej opinii, niektórzy twierdzą, że to nieprawda, a inni traktują ten problem na poważnie. Większość ludzi podchodzi do tego poważnie. Na początku był chaos, ludzie się naprawdę bali, nie wiedzieli, co mają robić. Teraz ludzie nauczyli się z tym żyć, przestrzegają zasad. Po roku ludzie już są zmęczeni tym przestrzeganiem zasad związanych z pandemią.

Radio 90: Jakie były Twoje pierwsze wrażenia po przyjeździe do Rybnika?

Mafalda Andrade: Kiedy tutaj przyleciałam, w Polsce była śnieżna zima, ja nigdy w życiu nie widziałam śniegu i to było dla mnie wspaniałe, że widzę śnieg, to było szalone. Cieszyłam się jak dziecko, że widzę śnieg. Spoglądając przez okno balkonowe w mieszkaniu, w którym mieszkam, byłam pod wrażeniem, to było dla mnie piękne. Domy, drzewa pokryte śniegiem, dzieci bawiące się śniegiem na ulicach. Moje pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. To dla mnie kompletnie odmienna sytuacja, od tej gdzie ja mieszkam. Przechodząc przez centrum Rybnika, byłam zachwycona europejską architekturą, podobają mi się takie budynki. Lubię to miasto.

Radio 90: W jakiej części Rybnika mieszkasz?

Mafalda Andrade: Mieszkam w dzielnicy Niedobczyce.

Radio 90: Dostrzegasz różnice pomiędzy Portugalią a Polską?

Mafalda Andrade: Przede wszystkim pogoda. Madera jest tropikalną wyspą, ciągle świeci słońce a najniższa temperatura to 14 stopni Celsjusza. Tutaj żyjecie w temperaturze 0 stopni Celsjusza albo jeszcze w niższej. To jest bardzo duża różnica. Kolejna różnica na jaką zwróciłam uwagę to ludzie, ich otwartość, serdeczność.  Ludzie są bardzo mili, ale np. kiedy kogoś poznajecie, ściskacie sobie dłoń, my się po prostu przytulamy. My jesteśmy bardzo serdecznymi ludźmi, uwielbiamy odwiedzać się w domach, jesteśmy na siebie otwarci. Kolejna różnica to oczywiście jedzenie, ale tak jest w każdym kraju. Ja jestem wegetarianką i miałam lekką trudność ze znalezieniem jedzenia bez mięsa. Znalazłam pierogi z warzywami i z serem i były naprawdę dobre.

Radio 90: Ludzie w Portugalii są bardziej przyjaźni w stosunku do siebie niż w Polsce?

Mafalda Andrade: Tak. Ludzie w Polsce są mili, przyjaźni, ale są zimni na zewnątrz, są nieufni. Niektórzy tłumaczyli mi, że to przez komunizm, ale nie jestem tego pewna.

Radio 90: Może to przez pogodę, jest u nas zimno i ludzie przez to są chłodni.

Mafalda Andrade: Tak, może to przez pogodę (śmiech).

Radio 90: W Polsce zimą nosimy kurtki, mamy wiele ubrań na sobie- to była dla Ciebie nowość?

Mafalda Andrade: Tak, to była dla mnie nowość. Zazwyczaj na Maderze ubrana jestem w koszulkę z krótkim rękawem i spodenki. Lekką kurtkę ewentualnie trzymam w samochodzie, nie potrzebuję jej. Tutaj mam na sobie koszulkę, sweter, sweter, kolejny sweter, płaszcz, rękawiczki, czapkę. Mam bardzo dużo ubrań na sobie. Kiedy gdzieś wychodzę, muszę się wracać, by się cieplej ubrać. Więcej czasu trzeba poświęcić na ubieranie się.

Radio 90: W Polsce wegetarianizm jest coraz bardziej popularny, ale to ciągle dla nas nowość. Nasza dieta jest związana z mięsnymi potrawami.

Mafalda Andrade: Tak, macie wiele mięsnych potraw, ale znalazłam kilka miejsc w Rybniku, takich jak wegetariańskie restauracje i tam można posiłek zabrać ze sobą. Byłam też w tradycyjnych polskich restauracjach i było tam specjalne menu dla wegetarian- to było świetne. Ja rozumiem to, że jest to wasza tradycja.

Radio 90: W Polsce mamy też atrakcyjne ceny dla turystów przyjeżdżających z Europy Zachodniej.

Mafalda Andrade: Tak, to prawda. Kiedy poszłam do supermarketu, byłam bardzo zaskoczona. Waluta euro i złotówka są inne, 1 euro to mniej więcej 5 złotych. Czasem zapominam o tym przeliczniku i wychodzą z tego zabawne sytuacje. Warzywa i owoce są tutaj tańsze, to prawda.

Radio 90: W Polsce, zwłaszcza na Śląsku mamy problem z zanieczyszczeniem powietrza, ze smogiem, to chyba też nowość dla Ciebie?

Mafalda Andrade: Na początku myślałam, że to mgła, ale ktoś mi wytłumaczył, że to nie mgła, a zanieczyszczenie powietrza. Byłam w szoku, bo nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wytłumaczono mi, że w Polsce zwłaszcza zimą jest problem z zanieczyszczeniem powietrza. Na Maderze nie mamy z tym problemu.

Radio 90: Odwiedziłaś już jakieś miejsca w Polsce, w Rybniku?

Mafalda Andrade: W zeszły weekend byłam w Warszawie z innymi wolontariuszami, jest covid i nie możemy za bardzo podróżować, ale zamierzamy zwiedzić jeszcze więcej miejsc w najbliższym czasie, zamierzam podróżować po Polsce.

Radio 90: Będziesz podróżowała po Śląsku?

Mafalda Andrade: Tak, patrzyłam na mapę. Jest wiele miejsc do zwiedzania związanych z kopalniami. Są też góry, można pozjeżdżać na nartach, są też miejsca do podróżowania na rowerze, widziałam też jeziora.

Radio 90: Byłaś nad rybnickim jeziorem?

Mafalda Andrade: Tak, jest bardzo ładne, widziałam ludzi łowiących ryby. Na Maderze nie ma jezior. Dużo jest tutaj też budynków pokopalnianych, to też jest dla mnie nowość. Podobnie Szarlota, góra, która powstała przez działania górnicze. Cały krajobraz jest płaski a tu nagle góra wystaje, to jest ciekawe. chodziłam też po parkach w mieście, kiedy był śnieg, to był piękny widok.

Radio 90: Do kiedy zostajesz w Rybniku, w Polsce?

Mafalda Andrade: Zostaję w Polsce do końca tego roku.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę

Mafalda Andrade: Dziękuję bardzo.

Chcesz spotkać się z Mafaldą, porozmawiać i przy okazji podszkolić się z języka angielskiego lub portugalskiego? Social Language Meeting to spotkania dla osób zainteresowanych niezobowiązującymi rozmowami w obcych językach. Odbywa się w co drugą sobotę w halo! Rybnik. Szczegóły: TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj