Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Z odciskami palców i podpisem. Nowe dowody osobiste

Facebook Twitter

Rewolucja w dowodach osobistych. Od 2 sierpnia zmiany w przepisach, które mają poprawić nasze bezpieczeństwo. Od teraz wydawane będą one z odciskami palców i odręcznym podpisem posiadacza dokumentu.

Andrzej Mizioch, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Rybniku

Z Andrzejem Miziochem, naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Rybnika rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Andrzej Mizioch: Dowody będą wydawane z tą drugą cechą biometryczną, czyli z odciskami palców. Będzie również podpis na dowodzie osobistym. Odciski palców będą pobieranie tylko od osób, które ukończyły 12 rok życia, będą to robić pracownicy wydziału spraw obywatelskich, a dokładnie referatu dowodów osobistych. Nie otrzymaliśmy jeszcze urządzenia do pobierania tych odcisków, mamy zostać o tym fakcie poinformowani 14 dni przed, taką dostaliśmy informację z Katowic.

fot.gov.pl

Nowe dowody osobiste oznaczają, że nie będzie można już składać wniosków online, ale będzie trzeba osobiście wybrać się do urzędu. Co ciekawe, urzędnicy wyposażeni zostaną w stację mobilną, by odwiedzać mieszkańców, którzy nie mogą samodzielnie złożyć wniosku:

Andrzej Mizioch: Otrzymamy laptopy i będziemy jeździć do osób niechodzących, niepełnosprawnych, po udarach, wylewach i będziemy pobierać w miejscu ich zamieszkania odciski i dostarczać dowody osobiste. To jest bardzo duże wyzwanie, dlatego że wydłuży się czas pracy przyjmowania jednego wniosku, bo samo pobranie odcisków z tego co się orientowaliśmy, wydłuża czas pracy.

Radio 90: A czas oczekiwania na dokument?

Andrzej Mizioch: W tej chwili jest od 20 do 25 dni i otrzymujemy dowody

Zmiany mają poprawić nasze bezpieczeństwo

– podkreśla naczelnik:

Andrzej Mizioch: Żeby nie można było wykorzystać dowodu do celów przestępczych, zawsze można zweryfikować te odciski, będzie też podpis, także ta druga cecha biometryczna, którą są odciski palców, na pewno wyeliminuje wykorzystanie dowodów przez osoby trzecie.

Radio 90: Wielu z nas zastanawia się, czy nie trzeba wymienić tego dowodu osobistego?

Andrzej Mizioch: Nie, wszystkie dowody, które są na dzień dzisiejszy ważne, pomimo wejścia w życie nowej ustawy, nie muszą być wymienione.

W pierwszym półroczu tego roku Urząd Miasta Rybnika wydał prawie 5 tysięcy dowodów osobistych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj