Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Z powodu epidemii Covid-19 rząd w Bratysławie ogranicza prawo do zgromadzeń

Facebook Twitter

Rząd Słowacji zdecydował w poniedziałek (12.10.) o ograniczeniu prawa do zgromadzeń. Od wtorku zakazane będzie gromadzenie się w jednym miejscu więcej niż sześciu osób. Ograniczenie ma służyć opanowaniu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Nowy przepis w praktyce zakazuje organizowania demonstracji i został wprowadzony na podstawie prawa o stanie wyjątkowym, który obowiązuje na Słowacji od 1 października i potrwa 45 dni.

Podobne regulacje wprowadzono podczas wiosennej fali epidemii Covid-19. Przepis nie dotyczy osób, które wspólnie ze sobą mieszkają.

Inne przyjęte w minionym tygodniu ograniczenia będą obowiązywać od czwartku (15.10.). Wprowadzono m.in. obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. Zamknięte zostaną siłownie, baseny i aquaparki. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić sprzedaż wyłącznie na wynos. Dla seniorów zarezerwowano specjalne godziny zakupów w sklepach spożywczych i drogeriach.

Na Słowacji odnotowano w zeszłym tygodniu gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. W piątek wykryto prawie 1900 nowych infekcji. W sobotę zakażeń było mniej. W niedziele testy wykazały 504 nowe przypadki. W szpitalach przebywa 393 pacjentów, z których 12 na oddziałach intensywnej terapii.

Od dzisiaj także w Republice Czeskiej wprowadzony został stan wyjątkowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022