Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Z Wodzisławia Śląskiego organizowany jest wyjazd do Medyki po Ukraińców. Szukają kierowców

Facebook Twitter

Potrzebni są kierowcy, którzy swoimi samochodami utworzą konwój z pomocą na granicę. To oddolna inicjatywa, ale koordynowana przez wodzisławski urząd miasta, który dał zielone światło, by przywieźć stamtąd obywateli Ukrainy szukających schronienia po polskiej stronie.

Mówi Grzegorz Grabowski, wodzisławianin, inicjator akcji:

Grzegorz Grabowski: Chcemy zawieźć tam dary, które tutaj zostały przygotowane w Wodzisławiu Śląskim przez ludzi dobrej woli, którzy chcą po prostu pomóc. Jak już tam będziemy, to chcielibyśmy oczywiście przywieźć rodziny, które tam koczują, czekają, marzną razem z małymi dziećmi. Po prostu zapewnić im tu jakąś wygodę, żeby pomóc jak tylko się da. Jest możliwość przywiezienia tutaj tych ludzi. Miasto zaopiekuje się nimi, da im dach nad głową i bezpieczeństwo. Super, że udało się taką współpracę nawiązać.

Osoby, które mogą pomóc w transporcie, mogą kontaktować się z Grzegorzem:

722350118

Grzegorz Grabowski: Dowiedziałem się, że firmy, które transportują na dzień dzisiejszy ludzi, liczą sobie te koszty, one są dość duże. Wiadomo, że jest może lepiej, jak bierze się więcej osób do całego autokaru. (…) Uważam, że jeżeli będzie nas większa grupa, więcej samochodów, to inaczej to wygląda. Na granicy Ukraińcy boją się wchodzić do samochodów, rozmawiać. Jeżeli opiszemy samochody, że jesteśmy z pomocą, chcemy ich zabrać w bezpieczne miejsce, będą bardziej ufni, zgodzą się, wsiądą do samochodu.

Sprawa jest pilna i nie może czekać, wyjazd planowany jest jak najszybciej, nawet dziś (2.03.) wieczorem:

Grzegorz Grabowski: Jest tam bardzo dużo kobiet z dziećmi, które przedostając się na naszą stronę, koczują tam. Dziś było -5, tam może być jeszcze zimniej. Ta pomoc jest jak najszybciej potrzebna. Ja bym już chciał wyjechać dziś wieczorem, to są 4 godziny jazdy. (…) Jak najszybciej wrócić i ulokować tych ludzi w bezpiecznym miejscu.

Co przyda się na granicy polsko-ukraińskiej?

Koce, śpiwory, termosy, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, także dla dzieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022