Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za 180 dni pierwsze autobusy na wodór wyjadą na ulice Rybnika

Facebook Twitter

Za 180 dni pierwsze autobusy na wodór wyjadą na ulice Rybnika. Władze miasta podpisały umowę na zakup 20 autobusów na wodór.

Na ich zakup miasto uzyskało dotację w wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Autobusy wyprodukowane zostaną w Polsce w nowej fabryce w Świdniku, w której produkowane są śmigłowce, a kiedyś powstawały samochody dostawcze takie jak Lublin czy Żuk.

Pierwszy autobus wodorowy trafi właśnie do Rybnika

– zapowiada Tomasz Jasłowski dyrektor departamentu produkcji.

Tomasz Jasłowski: My budujemy w Świdniku pierwszą fabrykę pojazdów wodorowych w Europie, którą będziemy otwierali w sierpniu tego roku. Te autobusy do Rybnika wyjadą już z tej fabryki. Pierwsze trafią do Rybnika pół roku od dzisiejszego dnia, więc proszę sobie zapamiętać tę datę. To będzie koniec września. Jesteśmy gotowi na wyprodukowanie tych autobusów. Pierwszy trafi do Rybnika. Mówiliśmy zawsze, że polski inżynier, polska myśl, ale zawsze czegoś brakowało. W tej chwili mamy wsparcie pana Solorza, bo to on stworzył nam bardzo dobre warunki do pracy.

Tomasz Jasłowski dyrektor departamentu produkcji

Autobusy wodorowe to przyszłość

– mówi Maciej Nietopiel prezes Zarządu Polski Autobus Wodorowy.

Radio 90: Co sprzedajecie Rybnikowi?

Maciej Nietopiel: Przyszłość komunikacji. Autobusy wodorowe, czyli autobusy zeroemisyjne, które spełniają wymogi stawiane przed przewoźnikami, zapisane w przepisach odnośnie udziału nisko- i zeroemisyjnych środków transportu we flocie Miejskich Zakładów Komunikacji. To jest przyszłość, przed którą nie ma ucieczki, dlatego że żyjemy w czasach, w których i społeczeństwo oczekuje tego, żeby oddychać świeżym powietrzem, niezanieczyszczonym. To jest pierwszy taki duży kontrakt, jeżeli chodzi o sprzedaż autobusów. Natomiast my spodziewamy się, że w tym roku przetargów ogłaszanych na zakup autobusów wodorowych będzie dużo więcej.

Maciej Nietopiel, prezes Zarządu Polski Autobus Wodorowy

Kierowanie autobusem wodorowym wymaga lekkiej nogi kierowcy

– zwraca uwagę Łukasz Kosobucki prezes Komunikacji Miejskiej w Rybniku, które już testowało takie pojazdy:

Łukasz Kosobucki: Pedał gazu w takim autobusie to jest po prostu zwykły potencjometr, więc jest on jest bardzo czuły, nie wolno go naciskać od razu tak jak w dieslu, ponieważ moment obrotowy w silniku elektrycznym wytwarzany jest od razu, a nie jak w dieslu po jakimś czasie. Czułość tej nogi będzie wpływała przede wszystkim na koszty eksploatacji zużycia tego autobusu, delikatnie. To jest rewolucja już na skalę krajową. Ryzyka żadnego nie ma, nie ma ryzyka wybuchu, tylko jest jedne – będzie tak tanio, że będzie więcej komunikacji.

Wnętrze i wyposażenie autobusów będzie na wysokim poziomie

– dodaje prezes Kosobucki.

Łukasz Kosobucki, prezes Komunikacji Miejskiej w Rybniku

Łukasz Kosobucki: Klimatyzowane, a ciepło będzie z pompy ciepła zapewnione i część ciepła, która będzie produktem ubocznym z ogniwa będzie wykorzystywana do grzania autobusu. Autobusy 12-metrowe, 3 drzwiowe, wszystkie będą miały niską podłogę, dużo siedzeń z niskiej podłogi będzie dostępne, siedzenia rozkładane. Kierowcy będą mieli w 5 sztukach bardzo dobre wysokie kabiny, a w 15 do połówki drzwi, będą interkomy – znowu na wypadek Covidu, będą defibrylatory, ładowarki USB dwojakiego rodzaju, czyli A i C, i to co się sprawdziło, czyli drzwi otwierane na zewnątrz. I czarne felgi.

Co ciekawe ten autobus wodorowy oczyszcza powietrze

– dodaje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Ten autobus oczyszcza powietrze. Wiem, że brzmi to trochę dziwnie, ale ta technologia właśnie to bierze pod uwagę. W czasie spotkania z panem Zygmuntem Solorzem była właśnie mowa o zmianie profilu energetycznego w ogóle kraju i na pewno to jest jeden z tych przyczynków, i na pewno pan Solorz robi wszystko, aby to technologia między innymi miała wpływ na powietrze, na klimat, na to, jak funkcjonują nasze miasta. Nieprzypadkowo też Rybnik staje się na mapie takim ważnym elementem, bo przypomnę jeszcze dekadę temu mówiliśmy o katastrofie smogowej w Rybniku, mówiliśmy o fatalnym powietrzu. Dzisiaj efekty polityki antysmogowej widać. Jednym z elementów walki o czyste powietrze jest również komunikacja.

Autobusy wodorowe dostarczone będą do Rybnika partiami w ciągu dwóch lat. Pojazdy objęte będą 73 miesięczną gwarancją.

Otrzymane przez Rybnik dofinansowanie jest jednym z pięciu najwyższych w Polsce i drugim najwyższym w województwie śląskim, jakie zostały przyznane przez NFOŚiGW ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj