Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za brak karty rowerowej można trafić do sądu. Tam grzywna od 1500 złotych do 5 tysięcy złotych

Facebook Twitter

Za brak karty rowerowej można trafić do sądu. Tam czekać może grzywna od 1500 złotych do 5000 złotych. Nowe przepisy obowiązujące od stycznia tego roku, biorą pod lupę osoby, które jeżdżą rowerem bez uprawnień.

Przepisy w Polsce pozwalają na jazdę rowerem bez karty rowerowej osobom powyżej 18 roku życia. Z postępowań mandatowych zwolnione są osoby do 14 lat, za ich zachowanie odpowiadają opiekunowie. Co jednak w przypadku nastolatków między 14 a 18 rokiem życia, które jeżdżą rowerem bez uprawnień?

Nasz słuchacz pyta konkretnie o syna, który nie posiada karty rowerowej a ma już 15 lat.

Gdzie można wyrobić w naszym mieście kartę rowerową? Czy można to zrobić indywidualnie?

– pyta Marcin.

Nastolatki mogą mieć problem

– odpowiada Ryszard Czepczor z rybnickiej drogówki:

Ryszard Czepczor: Od pewnego czasu znowelizowane zostały przepisy i teraz kierowanie bez uprawnień nie wiąże się z mandatem karnym, wszystkie sprawy trafiają do sądu. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, tak jak w przypadku samochodów i innych środków transportu to obowiązuje. Sąd oczywiście nakłada też grzywnę na taką osobę do 5000 złotych.

Konieczne zatem jest posiadanie karty rowerowej. Problem mogą mieć osoby szkół średnich, bo egzaminy na kartę rowerową organizowane są w szkołach podstawowych. Pozostaje im kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub w ośrodku szkolenia kierowców:

Ryszard Czepczor: Na chwilę obecną taką kartę rowerową wydaje dyrektor szkoły, dyrektor WORD i kierownik ośrodka szkolenia kierowców, który posiada odpowiednie uprawnienia. Mogą się udać do WORD, tam zapisać się na krótkie szkolenie, podstawę programową szkolenia określił minister transportu w porozumieniu z ministrem ds. oświaty, ułożyli taki program z jakim materiałem powinna się zapoznać taka osoba, oprócz tego powinna się wykazać umiejętnościami jazdy i wtedy taki egzamin zdaje w WORD.

Karta rowerowa jest dokumentem dla osób od 10 do 18 lat. A z podkomisarzem Ryszardem Czepczorem z wydziału ruchu drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022