Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za ciężko i za wysoko. Kontrole ITD na drodze ekspresowej S52

Facebook Twitter

Cztery pojazdy członowe po brzegi załadowane drewnem skontrolowali dzisiejszego poranka śląscy inspektorzy w Cieszynie. Trzy z nich miały zdecydowanie za dużo ładunku, z czego dwa ważyły aż 52 tony! Kontrola wykazała przekroczenia zarówno dopuszczalnej masy całkowitej, jak i nacisków osi, a także wysokości pojazdu z ładunkiem, co oznacza, że drewno niebezpiecznie wystawało poza obrys pojazdu.

fot. ITD Katowice

Wtorkowe (22.11) działania kontrolne inspektorów z oddziału śląskiej ITD z Wodzisławia Śląskiego i Skoczowa rozpoczęły się jeszcze przed świtem. Inspektorzy po godzinie 4 rano wyruszyli na punkt kontrolny w Cieszynie-Boguszowicach, by tam wspólnie ze strażnikami ze Straży Leśnej sprawdzać pojazdy przewożące drewno. Na wagę rozstawioną na przygranicznym punkcie kontroli wjechały dziś cztery pojazdy, z czego trzy okazały się przeciążone. Rzeczywista masa całkowita dwóch pojazdów odbiegała od dopuszczalnej masy aż o 12 ton! Pojazdy ważyły więc nawet ponad 52 tony w stosunku do dopuszczalnych 40 ton. O kilkanaście centymetrów przekroczona też była ich wysokość mierzona wraz z załadowanym drewnem. Trzeci ze skontrolowanych pojazdów miał naddatku o połowę mniej niż dwaj rekordziści i ważył „tylko” ponad 46 ton. Pojazdy miały też przekroczone naciski osi napędowych – nawet o ponad 30%, jak i dwa z nich – osi potrójnych pod naczepami. Przewoźnicy nie posiadali zezwoleń na poruszanie się nienormatywnymi pojazdami, toteż będą im grozić kary – nawet po 15 tys. zł. Kierowców ukarano z kolei mandatami w kwocie 500 zł.

fot. ITD Katowice

Czwarty pojazd okazał się załadowany zgodnie z normą. Inspektorzy stwierdzili w nim nieprawidłowości innego rodzaju. Kierowca nie okazał bowiem wypisu z zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne. Inspektorzy będą teraz weryfikować, czy kontrolowany przedsiębiorca dokonał w starostwie zgłoszenia wykonywania tego typu przewozów i czy stosowny dokument uzyskał. Jeśli nie, grozi mu kara wysokości 1 tys. zł. Stwierdzono także, że naczepa nie posiada aktualnego badania technicznego, a tachograf nie został skalibrowany po zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu. Dopatrzono się także drobnych uchybień związanych z czasem pracy kierowcy. Kierowcę ukarano mandatem, natomiast w sprawie naruszeń, za które odpowiada przedsiębiorca, będzie prowadzone postępowanie administracyjne.

fot. ITD Katowice

Pojazdy ze stwierdzonym nadmiarem ładunku nie mogły po kontroli odjechać w dalszą drogę. Przed kontynuacją transportu inspektorzy nakazali doprowadzenie ich do stanu zgodnego z przepisami. Przewoźnicy zorganizowali zatem dodatkowy pojazd, na który przeładowano nadmiar drewna. Dopiero wówczas mogli kontynuować transport.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023