Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za nami drugi zjazd Tauron Ligi Szachowej wśród seniorów. Rozegrane partie komentuje arcymistrz Maciej Klekowski

Facebook Twitter

Za nami drugi zjazd w ramach drużynowych mistrzostw Śląska w szachach seniorów. W weekend na Stadionie Śląskim (05-06.03.) zawodnicy rozegrali kolejne trzy rundy. Na pierwszym miejscu jest MKSz Rybnik, na drugim UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój. Na ostatnim stopniu podium znajduje się UKS 21 Podlesie.

Fot. Śląski Związek Szachowy

Dla Radia 90 swoje rozegrane partie komentuje arcymistrz Maciej Klekowski z klubu UKS 21 Podlesie:

Maciej Klekowski: Partie swoje oceniam jako nie jakieś wybitne, ale grało mi się całkiem fajnie. Przeciwnicy byli dosyć silni, jednakże zdobyłem 3 punkty z czterech partii, także wynik bardzo pozytywny. Partię, którą zremisowałem rozegraliśmy z Wojtkiem Wandzikiem z AZS-u Politechnika Śląska. Przeciwnik bardzo dobrze rozegrał debiut, ja grałem kolorem czarnym i jak to w szachach bywa, jeżeli białe rozegrają bardzo dobrą partię to gdybyśmy się czarnymi bardzo starali, to często się okazuje, że nie da się nic więcej zrobić niż zremisować. Z tej partii wyciągnąłem maksimum, jaki mogłem. Przeciwnik zagrał bardzo dobrze i po spokojnej partii zakończyła się ona remisem.

Arcymistrz Maciej Klekowski także jako swoją trudną partię określił tę rozegraną z Kacprem Polokiem z Silesii Racibórz:

Maciej Klekowski: Partia była bardzo skomplikowana i na dobrą sprawę mogła się różnie potoczyć. Sama partia nie trwała jakoś bardzo długo, bo to było około trzech godzin, z tego, co pamiętam. Jak na szachy klasyczne nie jest to najdłuższa partia, jaka może być, ale trochę tego czasu graliśmy. Całę mistrzostwa bardzo fajnie zorganizowane, na Stadionie Śląskim fajna, przestronna sala, także jak najbardziej pozytywnie oceniam to przedsięwzięcie.

Radio 90: Jak oceniasz postawę drużyny z Rybnika? MKSz Rybnik prowadzi w rozgrywkach.

Maciej Klekowski: MKSz wygrywa wszystkie mecze, także grają fantastycznie. W naszej drużynie, czyli UKS 21 Podlesie mamy trochę problemy kadrowe, wielu z nas jest także trenerami i sędziami. Aktualnie jesteśmy na trzecim miejscu i mamy zamiar pozostać na podium w tych rozgrywkach.

Radio 90: Jak oceniasz śląską ligę szachową?

Maciej Klekowski: Jeżeli chodzi o ligi okręgowe poziom jest bardzo silny, to jedna z lepszych, jak nie najlepsza liga w Polsce.

Radio 90: Długo grasz w szachy?

Maciej Klekowski: Tak, od ponad 20 lat. Pierwsze partie rozegrałem już jako dziecko, nie miałem chyba jeszcze 9 lat skończonych.

Radio 90: Jak zacząłeś swoją przygodę z szachami?

Maciej Klekowski: Tato grał z bratem, ja siedziałem na kolanach i się tym zainteresowałem. Po czasie okazało się, że mam do tego całkiem niezłe predyspozycje. Potem były kółka szachowe i już się samo rozwijało.

Radio 90: Otrzymać tytuł „arcymistrza” to już coś.

Maciej Klekowski: To najwyższy tytuł w szachach. W Polsce w całej historii mamy około 54-55 arcymistrzów. Na świecie jest ich około 1500. Jak na cały świat to nie jest aż taka liczba. Nie jest łatwo otrzymać taki tytuł, ale dużym nakładem czasu jest to do osiągnięcia.

Radio 90: Co powinni zrobić ci szachiści, którzy chcieliby dołączyć do elitarnego grona arcymistrzów?

Maciej Klekowski: Przede wszystkim dużo pracować, trzeba też lubić tę grę. Trzeba mieć sporo cierpliwości i samozaparcia. Przede wszystkim praca, bez tego z żadnym sporcie nie osiągnie się sukcesów. Trzeba jak najwięcej grać, obserwować i uczyć się od najlepszych. Warto analizować swoje partie. Uważam też, że trzeba przerabiać książki szachowe, tę tzw. klasykę, partie arcymistrzów sprzed 50-100 lat.

Przypomnijmy, UKS 21 Podlesie gdzie gra arcymistrz Maciej Klekowski jest aktualnie na trzecim miejscu. Bardzo zacięty mecz na szczycie pomiędzy MKSz Rybnik, a UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój, zakończył się zwycięstwem szachistów z Rybnika. W najbliższy weekend (12-13.03.) trzeci zjazd i rozstrzygnięcie Tauron Ligii Szachowej wśród drużyn seniorskich.

Tauron Liga – Drużynowe Mistrzostwa Śląska Seniorów:

Ekstraliga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_47/

I liga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_69/

  • 3. zjazd 12-13.03.2022 r.

TAURON Liga – Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów:

Ekstraliga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_5112/

I liga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_5113/

  • 3 zjazd 09-10.04.2022 r.

Maciej Klekowski na drugim miejscu podium na Mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych 2021:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022