Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za nami okrągły stół w sprawie szpitala w Rybniku. Co przyniosły obrady?

Facebook Twitter

Wzajemne oskarżanie się brak konkretnych propozycji jak rozwiązać problem - tak wyglądały obrady okrągłego stołu w sprawie przyszłości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Już na samym początku atmosferę podgrzał marszałek województwa Jakub Chełstowski, który wskazał, że samorząd rybnicki nie zrobił nic, by ratować szpital, który z powodu braku lekarzy skonfliktowanych z dyrekcją szpitala zawiesił pracę czterech oddziałów.

Wzajemne oskarżanie się brak konkretnych propozycji jak rozwiązać problem – tak wyglądały obrady okrągłego stołu w sprawie przyszłości WSS nr 3 w Rybniku. Już na samym początku atmosferę podgrzał marszałek województwa Jakub Chełstowski, który wskazał, że samorząd rybnicki nie zrobił nic, by ratować szpital, który z powodu braku lekarzy skonfliktowanych z dyrekcją szpitala zawiesił pracę czterech oddziałów.

Co miasto z miliardowym budżetem zrobiło dla placówki prócz umorzenia podatku. Współczuję mieszkańcom Rybnika takiej władzy

-mówił marszałek.

W odpowiedzi zarówno wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, jak i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Kiljańczyk podkreślali, że to rolą Urzędu Marszałkowskiego jest rozwiązanie problemu, a sposób rozmowy nie ma nic wspólnego z obradami okrągłego stołu.

Masłowski: „Jestem rozczarowany obradami okrągłego stołu”

W Urzędzie Marszałkowskim przez blisko trzy godziny trwały rozmowy o przyszłości WSS nr 3 w Rybniku.

Piotr Masłowski: Jestem rozczarowany tym, bo liczyłem na to, że to będzie dyskusja a de facto na dzień dobry to była taka rozmowa, może nawet nie rozmowa, to były wystąpienia. Było mało przestrzeni, żeby coś ustalać, bardziej to była przestrzeń do wygłaszania oświadczeń. Marszałek dzisiaj zadeklarował, że długi szpitala zostaną spłacone. Chętnie się dowiem, jakie są oczekiwania marszałka w stosunku do urzędu miasta, wtedy wrócę z tym do prezydenta do urzędu i do radnych i będziemy dyskutowali na temat tego, ile jesteśmy z tego w stanie spełnić i co jest w ogóle do zaakceptowania. My też oczekujemy dosyć jasno pomysłu i planu, jak te zmiany mają przebiegać, bo tego tu moim zdaniem na chwilę obecną zabrakło.

Dyrektor lecznicy Ewa Fica mówiła, że z każdym dniem sytuacja szpitala jest coraz gorsza, wołam z tego miejsca SOS.

Dominik Kolorz przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zaproponował, by dać sobie 12 miesięcy na wypracowanie umowy społecznej dla szpitala w Rybniku.

Pod koniec obrad marszałek zadeklarował przekazanie 15 mln złotych na pokrycie zobowiązań szpitala i zapowiedział przekazanie w ciągu najbliższych kilku lat 20 mln złotych na inwestycję, zachęcił też do takich kroków rybnicki samorząd i zapowiedział, że będzie rozmawiał z Rybnikiem o stworzeniu wspólnej spółki dla szpitala.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj