Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za nami Targi Edukacji w Rybniku. Czym kierować się przy wyborze szkoły ponadpodstawowej i uczelni wyższej

Facebook Twitter

Dzisiejsze (21.03.) Targi Edukacji w Rybniku jak zwykle przyciągnęły tłumy uczniów. Wydarzenie odbyło się w dwóch miejscach.

targi edukacji w rybniku

Targi Edukacji w Rybniku – czym kuszono młodzież?

W Zespole Szkół Budowlanych, gdzie ofertę prezentowały szkoły ponadpodstawowe oraz w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego gdzie swą ofertę pokazywały uczelnie.
Co dalej? O to ósmoklasistów pytał Arkadiusz Żabka:

Targi Edukacji w Rybniku

O przyszłość pytaliśmy również maturzystów ?

Co ciekawe, na rybnickich targach swoją ofertę prezentowało też wojsko, bo coraz więcej młodych ludzi myśli o swojej przyszłości w armii. Mówi sierżant Jacek Gąska podoficer Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku:

Jacek Gąska: I nauka, i kariera wojskowa. To wszystko można razem połączyć. Wojsko przygotowało taką ofertę, że można i się uczyć, i zostać żołnierzem, i jeszcze przy tym dobrze zarobić. Młodzi ludzie chcą się przeszkolić przede wszystkim, chcą poznać to rzemiosło wojskowe. Dlatego proponujemy dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową, która trwa 27 dni, 28 dnia jest przysięga wojskowa. Bardzo dużo młodych ludzi pyta przykładowo, za miesiąc przeszkolenia wojskowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to jest prawie 6 tysięcy złotych na rękę.

Jacek Gąska

Na tych, którzy chcą się dalej uczyć, czekają uczelnie. W Rybniku to między innymi Politechnika Śląska. Mówi Aldona Roster kierownik działu kształcenia i popularyzacji nauki w CKU w Rybniku.

Radio 90: Czym się kierować?

Aldona Roster: Na pewno prestiżem uczelni. Politechnika Śląska jest jedną z 10 uczelni w Polsce, które mają status uczelni badawczej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj, w Rybniku też reaktywowaliśmy już się jako ośrodek kształcenia. Ruszyliśmy w tym roku z kierunkiem logistyka, także zachęcamy do studiowania i składania papierów tutaj do Rybnika.

Radio 90: 16 studentów rozpoczęło naukę na tym kierunku, o ile pamiętam w Rybniku, będzie ich więcej?

Aldona Roster: Mamy nadzieję, że tak. W tym roku wcześniej ruszyć z rekrutacją i promocją. Liczymy na to, że będą teraz pełne grupy.

Aldona Roster

Co robić po maturze ? Najlepiej to, co się lubi – odpowiada profesor Tomasz Zieliński kierownik rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ?

Tomasz Zieliński: Są dwa podstawowe kryteria. Pierwsze kryterium to jest podążanie za swoją pasją. Mnie już życie nauczyło, że na końcu i tak decydują emocje i serce. Można zarabiać mniej, natomiast jeżeli robi się coś, co się bardzo lubi, co się kocha, to praca jest przyjemnością. Problem polega na tym, że w tym wieku, w którym oni są, bardzo często nie mają tych pasji wykształconych jeszcze i oni sami do końca nie wiedzą. I wtedy jest drugie rozwiązanie. Wybierać opcję, która oczywiście jakoś musi pasować, ale która jest jak najbardziej uniwersalna. Ja twierdzę, pewnie nie jestem obiektywny, że ekonomia jest takim obszarem, bo mając wykształcenie ekonomiczne, jest się gotowym do podjęcia pracy w tak szerokiej gamie później zawodów i może naprawdę kształtować swoje życie.

Tomasz Zieliński

Czym kierować się przy wyborze szkoły ponadpodstawowej i uczelni wyższej? O to Arkadiusz Żabka pytał doradcę zawodowego Katarzynę Korbę kierownik Referat Projektów Edukacyjnych z Centrum Edukacji i Kultury w Urzędzie Miasta Rybnika:

Katarzyna Korba: Czym się kierować. Ważne, żeby się zastanowić nad tym, jaka jest moja pasja, co mnie interesuje, bo wykonując pracę w przyszłości, warto wykonywać ją rzeczywiście z zainteresowaniem. Ale warto również dopytać dorosłych, starszych kolegów, być może rodziców, tak naprawdę czym się cechuje rynek pracy? On nie jest do końca przewidywalny. Ja mam tego świadomość, wybierając szkołę teraz, za 4 lata może się okazać, że tak naprawdę zawód już będzie mniej popularny, niż jest w chwili obecnej. Młodzież ma trudny orzech do zgryzienia, czy wybrać rzeczywiście kształcenie zawodowe i ukierunkowywać się już na ten konkretny zawód, który w przyszłości może dać jakiś konkretny zawód. Co nie wyklucza również. Tak sobie myślę, podjęcia studiów zupełnie w innym kierunku. Ale młodzież patrzy na razie tu i teraz.

Radio 90: Kończymy szkołę średnią, zdajemy maturę i zastanawiamy się, co z sobą zrobić.

Katarzyna Korba: Co radzi doradca, wejrzeć w siebie, co tak naprawdę sprawia mi przyjemność w życiu, czy chcę iść na studia, a jeśli tak, to czy to miałyby być studia dające mi konkretny zawód, np. studia techniczne, inżynierskie czy ekonomiczne, czy np. kontynuować studia dla samego studiowania, bo to też jest taki w wieku 19 lat czasami motyw, że wybieram studia humanistyczne, które w przyszłości dadzą mi możliwość rozwijania się jeszcze dalej.

Radio 90: Łatwiej dzisiaj niż kiedyś. Czy trudniej?

Katarzyna Korba: Myślę, że równie trudno, równie trudno. Rynek jest nieprzewidywalny. Także dokonanie każdego wyboru, który predestynuje nas do wykonywania jakiegoś zawodu w przyszłości, jest jednakowo trudny. Z mojego pokolenia, jak i teraz.

Katarzyna Korba – Targi Edukacji w Rybniku

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj