Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Żorach za odśnieżanie chodników odpowiedzialni są… dzielnicowi

Facebook Twitter

Kota nie ma, myszy harcują - mówi przysłowie. My sprawdzamy, kto kontroluje stan żorskich chodników, skoro w mieście od 13 lat nie ma Straży Miejskiej. Część zadań po likwidacji formacji przejąć mieli dzielnicowi. Ale czy rzeczywiście kontrolują stan odśnieżenia chodników w mieście?

Do naszej redakcji dzwonią i piszą żorzanie zbulwersowani stanem chodników. Arkadiusz Żabka odwiedził Żory i sprawdził, czy faktycznie jest to problem. A to ktoś w ogóle to kontroluje? – usłyszał nasz reporter od mieszkańców miasta:

Kamila Siedlarz rzecznik prasowy żorskiej policji, przyznaje, że kontrola stanu chodników nie zawsze może być priorytetem. Dzielnicowi mają bowiem również wiele innych, często ważniejszych obowiązków.

Dzielnicowi wykonują różne zadania. Niektóre muszą wykonywać niemal natychmiast, są wykonywane np. na polecenie sądów, prokuratur, są to zadania terminowe i na pewno wówczas dzielnicowy będzie decydował, czy najpierw wykona polecenie sądu, czy jakąkolwiek inną czynność służbową może odłożyć w czasie. Na pewno w pierwszej kolejności też są wykonywane zadania, które wiążą się z bezpośrednim ratowaniem życia czy zdrowia ludzkiego.

Jak dodaje rzeczniczka żorskiej policji, temat odśnieżania chodników wraca sezonowo.

Nasi dzielnicowi, którzy większość służby spędzają jednak w obchodzie, jeżeli zauważą sytuację, która niepokoi i która może zagrażać bezpieczeństwu, na pewno będą reagowali też w pierwszej kolejności.

W żorskiej policji pracuje 19 dzielnicowych. Za 9 etatów płaci miasto, w sumie to 650 tysięcy złotych – wyliczała w ubiegłym roku Dorota Marzyńska z żorskiego magistratu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj