Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Za rok zbiornik w Raciborzu ma być gotowy [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

185 milionów metrów sześciennych wody pomieścić będzie mógł zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Budowany od kilku lat polder ma zabezpieczać przed powodzią Racibórz i kolejne miejscowości. W Radiu 90 pytamy – kiedy zbiornik zostanie otwarty i będzie chronił mieszkańców?

Wiosna przyszłego roku to termin oddania do użytku tego obiektu – wyjaśnia Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Jak dopowiada, w tym momencie jest to największa inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie w wielu miejscach pracuje równolegle około siedmiuset osób.

Dobijamy do około 70 % już teraz 65 %. Zaawansowanie rzeczowe i zaawansowanie finansowe nieco wyższe. Liczymy na to i jesteśmy przekonani, ze zbiornik zostanie ukończony i funkcjonalność swoją osiągnie zgodnie z terminem planowanym. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców, musimy być jak najszybciej przygotowani do tego, żeby zbiornik mógł przejąć falę powodziową. Wiemy doskonale, jaką ilość mieszkańców bo mówimy tutaj o liczbach około miliona trzystu tysięcy osób to jest zabezpieczenie bezpośrednie, ale pojawia się również tutaj zabezpieczenie pośrednie to jest około 2,5 miliona mieszkańców, mówimy tutaj o Wrocławiu, czy Opolu.

Po upływie okresu trwałości można powrócić do pomysłu, o którym mówił w ubiegłym roku minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Grzegorz Witkowski. Chodzi o to, by zbiornik nie tylko chronił przed powodzią, ale spełniał również funkcje rekreacyjne. To jednak najwcześniej za pięć lat i z dodatkowymi, dużymi funduszami – dopowiada Łukasz Lange.

Wymaga to szeregu dużych nakładów finansowych. Oczywiście zbiornik w pewnym stopniu nie jest przystosowany, oczywiście mówimy tutaj o obiektach, rozwiązaniach technologicznych takich jak: śluzowanie poszczególnych jednostek, przepławki dla ryb, które należy uwzględnić. Zatem to będzie analizowane pod względem finansowym, ekonomicznym i również to będzie bardzo duże przedsięwzięcie. 

Prace w 2016 roku zostały wstrzymane, kiedy hiszpańska firma Dragados została usunięta z placu budowy z powodu olbrzymich opóźnień w realizacji. Kontrakt przejął Budimex. Pozostało niespełna 40% robót – mówi Paweł Uziałko, kierownik budowy. Jak wyjaśnia, zbiornik przyjmując masy wody deszczowej, będzie mógł ją magazynować przez dwa tygodnie. Później ma zostać ona stopniowo spuszczana. Obecnie realizowane są roboty wykończeniowe. Jeszcze w tym roku główny nurt Odry będzie przepuszczony nowym korytem:

Dokańczamy tą budowę, generalnie największe problemy to były przejęcie robót po poprzednim wykonawcy, stan robót i jak na każdej budowie warunki gruntowe i warunki wodne. Zagrożenia powodziowe są przeważnie wiosną, a na wiosnę zbiornik ma mieć już swoją funkcjonalność także myślę, że Racibórz i niższe termy będą już zabezpieczone. Jak będzie burza dwa tygodnie także dwa tygodnie ma tą wodę przetrzymać.

Radio 90: Jak obliczają fachowcy, jak długo może się napełniać ten zbiornik, przy takim maksymalnym dopływie?

Myślę, że to będzie dwie doby.

Radio 90: Ale te dwie doby mogą uratować miejscowości poniżej.

Tak, woda 1997 roku, jakby była to by napełniła ten zbiornik myślę, że nawet krócej.

Wraz z budową zbiornika wybudowano także nowe koryto rzeki Psiny. Do niej będzie kierowana woda w przypadku, kiedy w polderze poziom wody będzie się zwiększał. Inwestycja to także wielkie przenosiny. Ostatni mieszkańcy z Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej – wiosek, które zajmowały teren powstającego zbiornika- wyprowadzili się dwa lata temu. Aby móc zrealizować inwestycję, konieczne było przesiedlenie około 200 gospodarstw. Akcja ta jest podawana jako wzorcowa przez Bank Światowy – mówi Linda Hofman, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach:

Głównie ze względu na sposób przeprowadzenia samej relokacji i porozumienie za sprawą, którego udało się to przeprowadzić, a zatem doprowadziliśmy do konsensusu między mieszkańcami, a Skarbem Państwa w ramach, którego korzyści odniesie blisko 2,5 miliona mieszkańców, trzech województw. Z tego co przynajmniej wiem, jedyny taki przykład w kraju, gdzie nie spotkaliśmy się z żadną skargą, czyli do sądu nie trafił żaden wniosek za sprawą, którego wysiedlani mieszkańcy skarżyliby się na czynności, które ich dotknęły. Mieszkańcy Ci, otrzymali raz, oczywiście bardzo sprawiedliwe sowite wynagrodzenie odszkodowawcze z tytułu: opuszczenia swoich domostw, mało tego potraktowano ich na tyle kompleksowo, że przenieśli się z całym swoim dobytkiem, ale również korzeniami z tym co było dla nich najważniejsze.

Z czaszy zbiornika rewokowano również cmentarz i kościół parafialny. Materiały użyte do budowy obwałowań pochodzą z żwirowni, które znajdują się na terenie polderu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024