Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabawa w Radiu 90: Co to jest gambit? [WYNIKI, WIDEO]

Facebook Twitter

Co to jest pat? Co to jest partia szachowa? Co to jest roszada? A wiesz, że gambit królowej to nie tylko tytuł popularnego serialu? Kolejne pojęcie szachowe do wytłumaczenia w Radiu 90. Gambit!

Od poniedziałku (14.12.) do piątku (18.12.) proponujemy naszym słuchaczom zabawę, w której razem rozszyfrowujemy terminy szachowe. Codziennie w programie porannym, około 10.40 w Radiu 90 pada szachowy termin. Dziś (18.12.) kolejny z nich, ostatni: gambit.

Co to jest gambit?

Adrian z Rybnika:

Gambit to schematy otwarcia gry szachowej.jest to kilkanaście pierwszych ruchów otwierających partię szachową. W celu lepszej pozycji wyjściowej czasami poświęca się figury. Gambit sycylijski gambit królewski.

Iwona z Cieszyna:

Gambit – otwarcie szachowe.

Patryk z Rybnika:

Gambit to rodzaj otwarcia szachowego, czyli początkowej fazy partii, w którym gracz decyduje się na poświęcenie jednej z figur na rzecz lepszej pozycji i spowolnienia przeciwnika.

Agata z Radlina:

Gambit – otwarcie szachowe, w którym gracz poświęca jedną lub kilka bierek, w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. W większości gambitów poświęca się piona, lecz znane są również bardziej ryzykowne gambity, które polegają na oddaniu skoczka lub gońca.

Krystyna z Rybnika:

To poświęcenie figury aby osiągnąć lepszą pozycję w grze. Nie wszyscy gracze decydują się na taki krok. Czasami przewaga piona decyduje o wygranej a poświęcenie hm… to wielka odwaga i jednocześnie przemyślany ruch.

Marek z Jastrzębia:

Gambit jest to partia szachowa, w której na początku gry jedna ze stron oddaje przeciwnikowi bierkę szachową, w zamian za korzystną pozycję czy szybszy rozwój figur. Czyli przekładając to na życie, można by powiedzieć, że gambit jest, w pewnym sensie, jak lokata bankowa, najpierw trzeba wydać na nią pieniądze, by potem cieszyć się z zysku. Czasem może się jednak też zdarzyć nie trafiona inwestycja, czyli przegrany gambit. Pozdrawiam Radio 90.

Kasia z Orzesza:

Gambit jest to otwarcie szachowe, w którym gracz poświęca jedną lub kilka bierek, w zamian za uzyskanie lepszej pozycji.

Nagroda trafiła do Szymona z Żor:

Gambit to takie zagranie, które wystawia nasze figury na pastwę przeciwnika a w zamian za poświęcenie pionka pozwala uzyskać korzystniejszą pozycję. Czasami może to być ryzykowne, lecz – gdy się powiedzie – bardzo efektowne zagranie, wprowadzające oponenta w pułapkę.

Co to jest gambit?  Zobacz jak tłumaczy nam to fachowo arcymistrzyni szachowa Kariny Cyfka.

Ciąg dalszy nastąpi. Już dziś (18.12.) ogłosimy finałową zabawę w naszym portalu!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj