Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabawa w Radiu 90: Co to jest roszada? [WYNIKI, WIDEO]

Facebook Twitter

To jest tydzień z szachami w Radiu 90. W tygodniu Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych Katowice 2020, w Radiu 90 proponujemy zabawę: wytłumacz nam szachowe terminy. Oto kolejny z nich.

Od poniedziałku (14.12.) do piątku (18.12.) proponujemy naszym słuchaczom zabawę, w której razem rozszyfrowujemy terminy szachowe. Codziennie w programie porannym, około 10.40 w Radiu 90 pada szachowy termin. Dziś (15.12.) kolejny z nich:

Co to jest roszada?

Tomasz z Tarnowskich Gór:

Roszada to jednoczesny ruch króla i wieży – a dokładniej przesunięcie króla o dwa pola w kierunku wieży i ustawienie wieży na polu, które minął król.

Oczywiście by wykonać taki ruch musi być spełnione kilka warunków – m.in zarówno król jak i wieża nie mogły wykonać prędzej żadnego ruchu a król nie jest szachowany oraz między nimi nie stoją żadne figury.

Patryk z Rybnika:

Roszada jest najczęstszym sposobem ochrony króla, przy jednoczesnym wyprowadzeniu wieży.

Kamil z Rybnika:

Roszada to zamiana miejsc króla i jednej z dwóch wież.

Lidia z Rybnika:

Roszada to świadome ukrycie króla w wysokiej wieży. Na straży stoją wytrwale żołnierze. Dostęp do niego jest ograniczony a zaatakowanie go wymaga wiele zachodu. Tego zacnego króla broni królowa z poddanymi. Tak więc roszada to twierdza w której ukrywa się ten najpotężniejszy władca.

Tomasz z Syryni:

Gdy królowa panikuje
Wieża wnet ją uratuje
Gdy miejscami się zamienią
Losy partii niechybnie zmienią.

Kasia z Orzesza:

Roszada to jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia króla i schowanie go przed atakiem innych figur. Jest to dość niestandardowy i unikalny ruch polegający na przesunięciu króla o dwa pola w kierunku wieży, a następnie ustawieniu wieży na polu, które minął król.

Ania z Rydułtów:

Roszada polega na przesunięciu Króla o dwa pola w stronę Wieży i jednocześnie, w tym samym ruchu, przesunięciu Wieży w taki sposób, aby stanęła za Królem, obok niego.

Dziś nagroda trafia do Przemka z Jastrzębia- Zdroju:

Dzień dobry, pojęcie roszada to wyjątkowy ruch w szachach, w którym udział biorą król oraz wieża. Polega na przesunięciu króla o dwa pola w kierunku wieży, a następnie ustawieniu wieży na polu, które miał król. A czemu wyjątkowe? Gdyż zazwyczaj używane aby popisać się przed kolegami, aby pokazać swój „wysoki” ;) poziom gry w szachy. I taka gra dla takiego gracza kończy się porażką :) .

Posłuchaj rozmowy z Przemkiem:

Do Przemka trafia druga w tym tygodniu nagroda dnia, to plansza do gry w szachy wraz z pionkami oraz kubki od Radia 90. Jutro (16.12.) kolejny termin szachowy, a teraz zobaczcie jak roszadę tłumaczy nam arcymistrzyni Karina Cyfka:

W środę (16.12.) kolejne pytanie w naszej zabawie!

Bądźcie uważni! Pod koniec tygodnia ogłosimy finałową zabawę na naszym portalu, w której potrzebne będą Wam terminy, o które pytamy każdego dnia. Czekajcie na dalsze informacje.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj