Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabawa w Radiu 90: Co to jest szach? [WYNIKI, WIDEO]

Facebook Twitter

To jest tydzień z szachami w Radiu 90. Do piątku (18.12.) proponujemy naszym słuchaczom zabawę: wytłumacz nam szachowe terminy. Oto kolejny z nich, termin na środę.

Od poniedziałku (14.12.) do piątku (18.12.) proponujemy naszym słuchaczom zabawę, w której razem rozszyfrowujemy terminy szachowe. Codziennie w programie porannym, około 10.40 w Radiu 90 pada szachowy termin. Dziś (16.12.) kolejny z nich:

Co to jest szach i mat?

Z maili, jakie nadeszły na konkurs, wnioskujemy, że szachuje Jastrzębie. Właśnie z tego miasta w regionie przyszło dziś dużo odpowiedzi.

Nagroda wędruje do Bartka z Rybnika:

Co znaczy SZACH na szachownicy? Oddajemy głos naszej specjalistce, to arcymistrzyni Karina Cyfka:

Wybrane odpowiedzi słuchaczy Radia 90:

Monika z Jastrzębia:

Szach to sytuacja, kiedy jakaś figura lub pionek przeciwnika atakuje króla ( król znajduje się pod „biciem”). Mat to pojmanie króla przeciwnika (król nie może się obronić, bo nie ma żadnego bezpiecznego, nieszachowanego pola, na które mógłby uciec oraz nie mamy czym zasłonić go przed szachem i nie możemy zbić atakującej go figury).

Tadeusz z Jastrzębia:

Atak na króla figurą lub pionkiem. Szachowany musi zrobić ruch królem lub się zasłonić.

Marek z Żor:

Jest to sytuacja w partii szachów, w której król jest zagrożony zabiciem w następnym posunięciu. Inaczej mówiąc, szach jest wtedy, gdy król znajdzie się w zasięgu działania (bicia) bierki przeciwnika. Jeśli przeciwnik wykonał ruch, który spowodował taką sytuację, mówi się, że król jest w szachu lub jest szachowany.

Kazimierz z Rybnika:

Szach jest wtedy gdy król jest zagrożony odbiciem przez przeciwnika w kolejnym ruchu.

Kacper z Rydułtów:

Sytuacja w szachach, w której król jednej ze stron jest szachowy i nie ma żadnego dozwolonego ruchu, mat kończy grę porażką gracza, którego król został zatrzymany.

Marek z Jastrzębia:

Oczywiście szach jest atakiem każdej figury, lub piona przeciwnika na pozycję zajmowaną przez króla, zmuszające króla do ucieczki lub zasłony przez własne figury. Mat jest wtedy, gdy nie ma możliwości obrony przed szachem.

Patryk z Rybnika:

Szach to sytuacja, w której król znajduje się w zasięgu bicia figury przeciwnika. Taki ruch wymaga natychmiastowej reakcji. Szach, po którym król nie ma już możliwości obrony lub pola na ucieczkę jest równocześnie matem i kończy grę.

Kasia z Orzesza:

Szach oznacza, że król jest w niebezpieczeństwie! Jest to ostrzeżenie, że przeciwnik atakuje naszą najważniejszą figurę. Jako, że król to najważniejsza figura na planszy należy wszystko zrobić, by go obronić. Nie da się grać bez króla :).
Szach, następuje wtedy gdy król znajduje się w zasięgu bezpośredniego działania bierki przeciwnika.

Jutro (17.12.) kolejny termin do wyjaśnienia.

Bądźcie uważni! Pod koniec tygodnia ogłosimy finałową zabawę na naszym portalu, w której potrzebne będą Wam terminy, o które pytamy każdego dnia. Czekajcie na dalsze informacje.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj