Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabezpiecz działkę na zimę, bo wtedy najczęściej odwiedzają to miejsce złodzieje

Facebook Twitter

Powoli kończy się sezon działkowy. Jest coraz chłodniej, właściciele ogródków powinni już myśleć o tym, jak zabezpieczyć swoje ulubione miejsce wypoczynku na zimę. Także przed złodziejami. W okresie jesienno-zimowym kiedy działkowcy rzadko zaglądają na teren ogródków, często wtedy właśnie te miejsca odwiedzają nieproszeni goście. Przestrzegają przed nimi policjanci.

Fot. TheDigitalWay \ pixabay.com

Złodzieje kradną pozostawiany w altanach sprzęt RTV, narzędzia ogrodnicze, meble, a nawet pozostawione metalowe sztućce. Często straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość drobnej rzeczy, która jest przedmiotem kradzieży. Aby przeciwdziałać przestępstwom na terenie ogrodów działkowych mundurowi apelują do działkowców o właściwe zabezpieczenie sprzętu, najlepiej zabrać go do domu lub ukryć w taki sposób, by nie pozostawał on w widocznym miejscu.

Aby twoja działka była bezpieczna najeży:

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: wiatraki, skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Starannie zabezpieczcie altanę lub domek – wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki i założyć na okna kraty
  • Stan zabezpieczeń kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022