Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Zablokowali mi przelew, tato pomóż”. 76-latek stracił oszczędności życia

Facebook Twitter

Oszczędności całego życia stracił 76-letni mieszkaniec Jastrzębia. Był jedną z osób, do których w ostatnich dniach dzwonili oszuści. Dał się nabrać, że dzwoni do niego córka, której bank zablokował przelew.

Fot. pixabay.com

Do kilku mieszkańców Jastrzębia zadzwoniły na telefon stacjonarny osoby, podające się za wnuczka. Rozmówcy zapewniali, że mieli wypadek i aby uniknąć problemów, to potrzebują pieniędzy. Na szczęście większość nie uwierzyła i się rozłączyła.

Niestety nie miał już tyle szczęścia 76-letni jastrzębianin. W jego przypadku łupem padło 216 tysięcy złotych. Tym razem scenariusz był trochę inny. Najpierw połączenie telefoniczne na numer stacjonarny należący do starszej osoby, następnie rozmowa z rzekomą córką, mieszkającą we Francji. Oszustka przekazała jastrzębianinowi, iż zrobiła przelew do banku w Jastrzębiu-Zdroju, niestety przelew został zablokowany. Według rozmówczyni kasjerka w banku może mieć duże problemy, dlatego potrzebuje do poniedziałku pożyczyć 270 tysięcy złotych. Mężczyzna przekazał, że ma 216 tysięcy i taką sumę może pożyczyć. Po pieniądze przyszedł mężczyzna, któremu 76-latek przekazał swoje oszczędności. Po pewnym czasie mężczyzna zadzwonił do córki i zorientował się, że został oszukany.

Przypomnijmy więc, jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, lub mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się natychmiast tą informacją z bliskimi i nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Potwierdźmy dane osoby dzwoniącej i zdarzenia dzwoniąc do dyżurnego jednostki policji. Nigdy też, nikogo nie informujmy o ilości posiadanych w domu lub na kontach bankowych oszczędnościach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj