Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabrali prawo jazdy? Na motorowerze też jeździć nie można

Facebook Twitter

Prawo jazdy zabrane, na motorowerze też jeździć nie można. Ale wielu kierowców zdaje się o tym nie wiedzieć. Tak było także w przypadku mieszkańca Jastrzębia-Zdroju. Został zatrzymany do kontroli, gdy jechał jednośladem. Był nietrzeźwy, ale okazało, że w takim stanie na drodze pojawił się nie po raz pierwszy i nie posiada prawa jazdy. Zostało mu odebrane dożywotnio.

Wczoraj (8.06.) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę motoroweru, którego stan wskazywał, że może być po spożyciu alkoholu. Badanie wykazało, iż jastrzębianin ma ponad 0,6 promila w wydychanym powietrzu. W trakcie legitymowania wyszło także na jaw, iż to nie jedyne przewinienie kontrolowanego. 51-latek posiadał także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna tym razem odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do wyroku sądu.

Kolejny kierowca motoroweru kontrolowany był w Zdroju. Okazało się, że 47-latek także kierował jednośladem pomimo orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jastrzębianin ponownie odpowie przed sądem. Za złamanie sądowych zakazów, grozi mu do 5 lat więzienia.

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich było podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z wprowadzonymi kilka lat temu regulacjami, jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Ponadto obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.

Należy pamiętać, że jeśli sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, osoba, na którą nałożono karę, nie może kierować pojazdem samochodowym, ciągnikiem rolniczym, motorowerem, przyczepą i wszelkimi czterokołowcami niezależnie od pojemności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023